reklama 

Nafta končí! Do ulic Trutnova vyjedou ekologické autobusy elektro a na plyn

5.2.2019  •  Aktuality  • 
čtenost 2891

Ekologický provoz. To je hlavní důvod, proč se v městské hromadné dopravě Trutnova vyměňuje vozový park. V nabíjecí stanici v Poříčí byly dnes slavnostně uvedeny do provozu čtyři zbrusu nové elektrobusy a tři kloubové autobusy na CNG pohon, tedy na stlačený zemní plyn. Podle starosty Ivana Adamce, který si před ukázkovou jízdou vyzkoušel, jak se sedí za volantem nového vozidla, jde hlavně o dopravu šetrnou k přírodě a životnímu prostředí.

Nafta končí! Do ulic Trutnova vyjedou ekologické autobusy elektro a na plyn

Nutno poznamenat, že Trutnov je čtvrtým městem v zemi, které volí tento způsob dopravy a dobíjecí stanice je svými parametry republikový unikát. Je totiž nejrychlejší, a to dokonce třikrát než druhá v pořadí. Město si slovy starosty od novinky slibuje nejen ekologický provoz, který občané jistě přivítají, ale také zkvalitnění služeb pro cestující a zvýšení zájmu o tento druh dopravy.

„Hlavní myšlenkou však je, že z ulic konečně zmizí kouřící autobusy, které nahradí krásná, pohodlná a tichá vozidla,“ řekl Adamec a upozornil, že chodci by při pohybu v ulicích měli nyní dbát zvýšené opatrnosti, protože zvláště elektrobusy jezdí velmi potichu. Tento projekt podporovaný dotací Evropské unie město realizuje s dopravní společností Arriva.

„Těší mě, že jsme se s městem shodli, že projekt elektrobusů a plynových autobusů má smysl a že ode dneška bude jezdit po Trutnově flotila nových vozidel,“ uvedl Daniel Adamka, generální ředitel společnosti Arriva. Jak se nechal slyšet Karel Majer, obchodní ředitel Škoda Elektric, v republice je stále málo měst, které využívají elektrifikované dopravy. „Trutnov je město, které jde v tomto ohledu jednoznačně příkladem,“ dodal.

Čtyři kratší elektrobusy, které už mohou cestující využívat, byly vybírány s ohledem na místní členitý terén a obtížné zimní podmínky, jež právě v těchto dnech panují. Po slavnostním přestřižení pásky se účastníci dnešního uvedení autobusů do provozu, mohli zúčastnit zkušební jízdy. Řidič jim předvedl, jak autobus svižně jezdí a dokáže rychle zastavit. „Elektrobus je pohodlný a tichý, to je myslím velké plus,“ prozradil své pocity z jízdy starosta.

Tato vozidla je však třeba pravidelně dobíjet. Stanice k tomu využívá elektrickou energii z nedaleké elektrárny. Instalace rychlonabíjecí stanice umožnuje nabíjení o výkonu až 150 kW. Teoretický dojezd na jedno nabití by měl být 160 kilometrů. Nabíjet se bude v technologické odstávce, to znamená ve večerních hodinách. Při rychlém nabíjení je elektrobus schopen se do patnácti minut nabít na devadesát procent kapacity baterie, přičemž plné nabití prázdné baterie trvá dvě a půl hodiny.

Elektrobusy i autobusy na CNG pohon nevypouštějí žádné emise. Jsou nízkopodlažní, plně klimatizované, vybavené moderním odbavovacím systémem s možností platby bezkontaktní bankovní kartou. Každý ze čtyř elektrobusů má kapacitu 62 míst, z toho 28 k sezení a 34 k stání. Kloubových autobusů na CNG pohon bude k dispozici celkem šest a každý z nich má kapacitu 144 míst; 44 na sezení a 100 na stání.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

 

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama