reklama 

Nejrozšířenější odpad? Škodlivé „vajgly“ cigaret, i v Trutnově končí často na ulici

28.2.2019  •  Aktuality  • 
čtenost 1540

Cigaretový nedopalek, nebo také vajgl, špaček či oharek v těchto dnech rozvířil čerstvý vzduch mimo restaurační zařízení a jak se zdá, stal se z něho globální problém. Vyšlo totiž najevo, že cigaretové nedopalky obsahují škodlivé plasty. Podle nové směrnice Evropské unie budou muset tabákové firmy paltit nejen sběr nedopalků, ale i osvětu, že špaček patří do koše.

Nejrozšířenější odpad? Škodlivé „vajgly“ cigaret, i v Trutnově končí často na ulici

Vajgly se řadí mezi nejrozšířenější odpad pohozený na zem. V hojné míře se povalují v ulicích, na travnatých plochách a zejména před bary i hospodami, a to také v Trutnově. Hodně k tomu přispěl zákaz kouření v restauracích. Kuřáci musí ven, kde buď vajgl típnou a vhodí do popelníku, pokud tam nějaký je, nebo ho prostě odhodí na ulici.

„Někdy odběhnu k blízkému koši a tam zbytek cigára típnu. Když jsem ale trochu nalitej, tak se zapomenu a hodím hp prostě na zem,“ přiznal se před restaurací Kotva jeden ze štamgastů. Poměrně dobře to vyřešila nedaleká restaurace Pod Lékárnou. Ta v prostoru letní zahrádky umístila stan, kam chodí kuřáci ukojit svoji vášeň.

Je tam k dispozici nejen pult se skleněným popelníkem, ale také větší na zemi umístěný kovový popelník. Zdá se, že to funguje dobře, po vajglech ani památka a hosté jsou disciplinovaní. „Je to pohodlné a dá se tady kouřit i v dešti. Připravili nám to dobře, tak proč házet nedopalky někam na zem,“ řekla nám Trutnovačka Alena.

Uklízet ve městě nedopalky je zřejmě nadlidská práce. Jsou prostě všude, kam se člověk podívá. „Záleží asi na tom, kdo má v majetku chodník před restaurací. Pokud má ale někdo dům a v něm je provozována hospoda, měl by to uklidit majitel toho domu. Myslím si ale, že úklid nedopalků by měl být nějakým standardem provozovatelů restaurací. Jinak se na úklidu významnou měrou podílejí Technické služby, který řeší pořádek v ulicích.,“ uvedl místostarosta Tomáš Eichler.

Podle Lumíra Labíka, jednatele Technických služeb Trutnov, se tato instituce úklidem nedopalků denně zabývá. „I když jsou po městě rozmístěny koše na nedopalky, lidé je stejně odhazují na zem. Každý den po náměstí chodí naše pracovnice s kleštičkami a vajgly sbírají. Domnívám se však, že je to u kultuře lidí. Pokud někdo odhazuje obecně odpadky na zem, něco to o něm vypovídá,“ poznamenal Labík.

Nejvíce vajglů, jak potvrdil, se válí před restauracemi nebo obchody. „S nedopalky je určitě největší problém před restauracemi. Například Na Pražské je sice místo, kde se lze nedopalků zbavit, přesto je někteří kuřáci odhazují pod schody. To moc nechápu,“  posteskl si jednatel Technických služeb, který v tomto směru považuje za důležité, aby se zvýšila osvěta. „Nedopalek prostě patří do koše nebo popeníku a určitě ne na zem. To by si měli kuřáci uvědomit a brát to jako normu,“ dodal.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama