reklama 

Osobnost: Před 130 lety se narodil profesor Jaroslav Procházka

6.2.2019  •  Aktuality  • 
čtenost 528

U hrobu na městské hřbitově si včera vedení města Trutnova a veřejnost připomenuly významnou osobnost trutnovského vzdělávání, kulturního pracovníka, badatele, čestného občana města a gymnaziálního profesora Jaroslava Procházky. Od jeho narození 27. ledna uplynulo již 130 let.

Osobnost: Před 130 lety se narodil profesor Jaroslav Procházka

Kytici položilo a svíčky zapálilo vedení města v čele se starostou Ivanem Adamcem. O Procházkově osobnosti a jeho odkazu pro vzdělanost i vytvoření názvosloví v trutnovském regionu promluvil zdejší historik, profesor Vladimír Wolf, který se s ním osobně znal. Ten mimo jiné připomenul výrazný Procházkův přínos v publikační činnosti související s Trutnovem.

Procházka byl rodákem z Bohuňovic na Kouřimsku. Vystudoval gymnázium v Prostějově a slavistiku, germanistiku a filozofii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. V roce 1925 nastoupil na menšinové gymnázium v Trutnově, kde působil do roku 1938. Po Mnichovu bylo trutnovské gymnázium přesunuto do Úpice, později do Jaroměře. Do Trutnova se s rodinou vrátil v roce 1945.

Zakotvil na místním gymnáziu a znovu se zapojil do veřejného života. „Velkou pozornost věnoval místnímu a pomístnímu názvosloví Krkonoš i Trutnovska, vedl Kruh přátel českého jazyka, byl předsedou Dělnické akademie a přispíval do regionálních novin,“ uvedl Wolf. Podílel se také na vlastivědné práci a byl duší všech vlastivědných publikací.

„V rukopise zůstala objemná práce o místních názvech. Muzeum Podkrkonoší vydalo v roce 1969 k jeho osmdesátinám sborník Miscellanea, kde najdeme i jeho bibliografii,“ dodal historik. Loni zesnulý profesor a dlouholetý kronikář města Antonín Just o něm v roce 1969 napsal, že byl po několik desetiletí výraznou osobností kulturního a společenského života Trutnova.

„Byl náročný k sobě, vzácně lidský, rozdávající ochotně z bohaté pokladnice svých životních zkušeností,“ řekl tehdy Just. Profesor Procházka, jehož žáky byli teatrolog František Černý, básník Lumír Čivrný, herec Petr Haničinec či publicistka Dita Skálová, zemřel 1. února 1976. Od jeho úmrtí tedy letos uplynulo 43 roků.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek  

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama