reklama 

Trutnovské zastavení

8.2.2019  •  Aktuality  • 
čtenost 1351
 •• Komerční sdělení

Sedím v kavárně Grand Luxury hotelu, v Trutnově na náměstí. Je sedmý den roku 2019. Podloubí se líně probouzí do probíhající zimy. Lidé jsou zachumlaní do svých šál, kabátů a čepic. Sem tam je ještě slyšet přání do nového roku. Ale sváteční euforie je už pryč.

Trutnovské zastavení

Sedím a piji kávu vlastní značky, jak tu hrdě říkají číšníci a servírky. Je opravdu jiná, plnější chuti, bez ocásku kyselosti. Kyselost by naznačovala chemicky zpracovanou nekvalitní kávu. Pomyslím si, že dnes je lidem jedno, co pijí. Hlavně, že je to levné a značkové. Vzápětí mě však u vedlejšího stolu vyvede z omylu dvojice starších manželů, jež hovoří s číšníkem

„Tak dobrou kávu jsme už dlouho nepili...“ číšník se usměje a řekne: „Děkujeme, to jsme rádi, že Vám chutná. A co dortíček?“ „No výborný, takový jsme komerční sdělení jedli naposledy před třiceti lety...“ Po této drobné epizodě se přistihnu, jak se usmívám a je mi tak nějak hezky u srdce.

GL Hotel nabízí...

  • K poslechu i tanci hraje pro Vás každý pátek od 18 hodin Hanička. Retro hudba z vinylových desek pohladí a potěší.
  • Pro vegetariány a vegany máme denně chutné pokrmy nezatěžující tělo ani duši.
  • V životě se Vám vyplatí pravidelně investovat do svých vztahů. Od 1. února 2019 jsme pro Vás připravili nabídku romantických večeří, denně od 18 hodin v krásném prostředí hotelové restaurace.

Nespěchám, rozhlížím se kolem sebe, Lidé přichází, posedí si a uvolňují místo dalším. A vše se odehrává beze spěchu. Snad je to zvláštní atmosférou hotelu, jenž připomíná něco z dřívějších dob, kdy člověk snad více žil, nebo alespoň méně spěchal.

Kavárnou linou se bluesové tóny a v člověku to mimoděk navozuje pocit, že všechno bude v pořádku.

Kdo si párkrát zajde do restaurace či kavárny na výborný oběd, večeři nebo kávu, rád se vrací. Je tam cítit genius loci – duch místa. Vzácnost to v dnešní době v podobných zařízeních.

Dříve lidé vyhledávali taková místa, neboť se tam většinou sešli s jinými pozitivními lidmi. Odcházeli nabiti silou do života a zklidněnou myslí. Na těchto místech se lépe rozhodovalo o životě, i o důležitých pracovních věcech.

Postupně se zájem lidí vytratil. Zapomněli … Ne však nadlouho. Opět se objevují ti, kteří hledají a cení si podobných míst.

Můj zrak pátrá po kavárně a zastavuje se na čtyřech mladících, co spolu živě diskutují. I to je vzácnost, v éře chytrých telefonů, kde se lidé, a hlavně mladí, přestávají bavit a zírají zhypnotizovaně na své displeje.

Po chvíli tři z chlapců odešli a jeden zůstal sedět. Jen tak. Díval se zamyšleně na perokresby postav z dvacátých let minulého století… Že by zafungoval duch místa i na tohoto mladíka?

Kávu jsem s posledním douškem vychutnal. Vlažná chutnala stejně skvěle jako horká na začátku. Jó, poctivé kafe, to se pozná.

Vstávám, oblékám se. Číšník přispěchá, neboť nemá právě moc práce, a otevírá mi dveře.

„Těšilo nás, hezký den a přijďte zas...,“ slyším z jeho úst a usměji se.

Určitě přijdu, pomyslím si a vážně uvažuji, jestli mi duch tohoto místa právě neotevřel při odchodu dveře...

GL Hotel
Krakonošovo náměstí 118, 541 01 Trutnov
www.glhotel.cz

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama