reklama 

V Labském dole naměřili téměř tři metry sněhu, nejvíce za 15 let

1.2.2019  •  Aktuality  • 
čtenost 533

Sněhová nadílka této zimní sezóny je skutečně vydatná. Zejména nejvyšší české hory Krkonoše, které za svou jedinečnost do jisté míry vděčí sněhu, to nyní potvrzují. Každých čtrnáct dnů odborníci ze Správy Krkonošské národního parku (KRNAP) provádějí měření sněhové vrstvy v lokalitách na Labské louce a v Schustlerově zahrádce v Labském dole.

V Labském dole naměřili téměř tři metry sněhu, nejvíce za 15 let

A právě letos se Labský důl může pochlubit překonáním patnáct let starého rekordu. „Odborníci naměřili nejvyšší mocnost sněhové vrstvy od roku 2005, a to 2,8 metru,“ prozradil mluvčí správy Radek Drahný. Jak stojí na webu Správy KRNAP, v závětří ledovcových prohlubní funguje jakési „biologické smetiště“ tvořené nejpestřejší přírodou z celého pohoří. V odborné literatuře je tento fenomén označován termínem anemo-orografické systémy, tedy větrohoropisné soustavy.

„Ty mají přímý vliv na obě lokality, které jsou proto od roku 1995 podrobně monitorovány,“ uvedl mluvčí. Podle něj je při pravidelném měření vždy nutné vykopat sněhovou sondu až na zeminu. Sondy slouží k popisu základních vlastností sněhové pokrývky, například typu sněhu, jeho tvrdosti, vlhkosti, vodní hustoty či průběhu teploty,“ dodal Drahný.

(hyš, tz)
hynek@trutnovinky.cz
Ilustrační foto: Správa KRNAP

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama