reklama 

VIDEO: Kasper Kovo fandí umění, díla sochaře Gabriela jsou toho důkazem

12.2.2019  •  Aktuality  • 
čtenost 1080

Není úplně běžnou praxí, aby majitel velké firmy spolupracoval s umělcem. Touto výjimku, která potvrzuje pravidlo, je úspěšná rodinná společnost Kasper Kovo z Trutnova. Její zakladatel Rudolf Kasper totiž více než tři roky úzce spolupracuje se známým sochařem Michalem Gabrielem, který je mimo jiné autorem smečky šelem umístěných vedle Uffa.

VIDEO: Kasper Kovo fandí umění, díla sochaře Gabriela jsou toho důkazem

Jedním z prvních děl vytvořených spojením moderních technologií firmy a uměleckého i novátorského pohledu sochaře je socha Levitace, což je postava ženy vytvořená z nerezových lamel. Právě práce s tímto druhem materiálu patří ke stěžejním výrobním programům firmy Kasper. Socha, která se díky lamelám opticky ztrácí a zjevuje v různých úhlech pohledu, získala na prestižním sochařském sympoziu NordArt v německém městě Büdelsdorf hlavní cenu.

„Byl jsem se tam osobně podívat a viděl jsem, jak se socha lidem líbila, jak si ji z různých úhlů obhlíželi. Bylo to moc pěkné,“ řekl majitel firmy Rudolf Kasper, který je známým podporovatelem umění v Trutnově. Ten si spolupráci se sochařem Gabrielem nemůže vynachválit a oceňuje propojení sochařského umu s výrobními postupy. „Profesor Gabriel nás zaujal tím, že jako jeden z nemnoha sochařů využívá moderních technologií na přípravu a návrhy soch, jako jsou 3D tisky,“ uvedl.

Kasper i Gabriel se tedy dohodli, že budou pokračovat ve tvorbě nerezových soch. Dílo Levitace vzniklo na principu vyskládání lamel, mezi nimiž jsou mezery. „Socha v určité fázi, když ji člověk obchází, zprůhlední. Opět jsem použil nerezové lamely, které do nich vloženou sochu vynášejí. Je to lamelový sloup, ve kterém levituje stojící postava a pod rčitým úhlem se objeví ona figura. K ní jsem došel opět pomocí 3D, kdy jsem naskenoval dceru, jak se dívá do nebe,“ vysvětlil sochař.

Společné úsilí firmy a umělce je více než úspěšné. Podle Gabrielových návrhů z nerezových lamel řemeslníci vyrobili ptáky, dále návrh pomníku panovníka Karla IV. pro Karlovy Vary či loni nevšední a originální dílo - Žralok. Nebezpečně vyhlížející predátor dlouhý sedm metrů a váží zhruba šest tun byl v minulém roce opět umístěn na německém sochařské sympoziu NordArt a získal hlavní cenu.

A to není všechno. V Kasper Kovo se v současné době z nerezu vyrábí další Gabrielova socha představující koně. „Bude to asi tři metry vysoká a tři a půl tuny těžká socha. Pan Gabriel bude mít velkou výstavu v Galerii umění v Karlových Varech a vernisáž je naplánována na začátek tamního filmového festivalu, tedy koncem června. Chceme tedy tu sochu umístit do veřejného prostoru, například na kolonádu. Rádi bychom, aby to vedení města přimělo k umístění sochařovy nadživotní jezdecké sochu Karla VI., jejíž návrh v karlovarské soutěži jednoznačně zvítězil," prozradil Kasper. 

Odstartování plodné spolupráce podnikatele a umělce mělo podle sochaře Gabriela přirozený průběh. „Pan Kasper si u mě objednal sochy dvou nerezových ptáků, které nyní zdobí jeho pozemek, kde žije,“ poznamenal Gabriel. Podnikatel Kasper už v té době spolupracoval s dalším sochařem Čestmírem Suškou, který vytvořil rozměrnou nerezovou sochu Krasavice zdobící prostor před budovou firmy. Potom požádal sochaře Gabriela, zda by mu také něco navrhl. To se také záhy stalo, oba si padli do oka a spolupráce pokračuje dodnes.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: archiv Kasper Kovo, Miloš Šálek 

 

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama