reklama 

ZPA Smart Energy: V roce 2018 jsme se rozhýbali a zároveň pomohli

8.2.2019  •  Aktuality  • 
čtenost 951
 •• Komerční sdělení

Dne 14. prosince proběhlo v trutnovském hotelu Patria slavnostní zakončení 1. ročníku ZPA pomáhá sportem. Generální ředitel Ing. Zdeněk Stuchlík předal lukostřelkyni na vozíku Šárce Musilové šek v hodnotě 20 514 korun. Celý projekt pomohl nejen úspěšné paralympioničce z Trutnova, ale také zaměstnancům ZPA Smart Energy.

ZPA Smart Energy: V roce 2018 jsme se rozhýbali a zároveň pomohli

Projekt ZPA pomáhá sportem rozhýbal naše zaměstnance. Jak se to podařilo? Většinu z nás motivovala k většímu objemu pohybové aktivity myšlenka pomoci dalšímu sportovci.

Moje osobní cesta k ZPA pomáhá sportem byla vlastně velmi jednoduchá a přímá. Na jaře 2017 jsem začala chodit s nordic walking holemi. Po pár stovkách nachozených kilometrů jsem při jedné vycházce v srpnu zkusila popoběhnout. Bylo to příjemné, a tak jsem pokračovala. Pochopitelně jsem se zapojila do ZPA RUN tour. Když následně odstartoval projekt ZPA pomáhá sportem, bylo pro mě logické se ke kolegům přidat. A přidala jsem se hned od samého začátku, tedy pěkně v zimě, v mrazu.

I když jde o nesoutěžní projekt, těšilo mě, že nejsem v počtu naběhaných kilometrů úplně na chvostu „startovního pole“. Potěšilo mě také, že jsme pod hlavičkou - tedy spíše v dresu - naší společnosti vyrazili společně na jeden ze závodů. V květnu jsme poměřili své běžecké síly přímo v Trutnově. I tyto závodní kilometry se samozřejmě započítávaly do projektu. Doufám, že se na startu setkáme také v letošním roce.

Kolega Daniel Havelka prozradil, jak celý projekt vznikal. „Dříve jsem ve firmě organizoval soutěž CYKLO tour, SKI tour a RUN tour, kde zaměstnanci firmy běhali nebo projížděli předem určené trasy. To se pak zapisovalo do tabulek a za nejrychlejší časy a kilometry se přidělovaly body. Na konci roku pak na galavečeru proběhlo slavnostní vyhlášení. Do soutěže se zapojilo docela dost lidí, ale chtělo to nějakou inovaci,“ přemýšlel o tom, čím to „okořenit“.

Jednou mu zavolal kolega Martin Kadaník, vášnivý běžec, a mimo jiné přišla řeč i na sport. A že prý by to svoje sportování mohli spojit s nějakou bohulibou myšlenkou. „A jelikož už jsem i já v minulosti s touto myšlenkou také koketoval, hledal jsem možnost, jak převést body na peníze a zapojit do akce více lidí,“ uvedl Daniel.

Prvním krokem bylo zrušení předem definovaných tras, aby všichni mohli běhat a jezdit, kde sami chtějí. Prvotní myšlenka, že se bude pouze běhat, se mu ale zdála příliš „chudá“, a tak po konzultaci s nejaktivnějšími ZPA sportovci nadefinoval další sporty. Nakonec sporty převzali z již zmiňovaných tour, protože jde ve firmě o sporty nejoblíbenější. „Navrhli jsme společně přepočet kilometrů u jednotlivých sportů na peníze, vymysleli název soutěže a s tím jsem šel za vedením firmy.“

Generální ředitel tuto myšlenku jednoznačně podpořil, čímž mohlo dojít na realizaci. „No, a dnes máme za sebou první ročník a musím říci, že nasportovaná částka přes 20 tisíc mě mile překvapila,“ potěšilo Daniela, který věří, že tento rok se do projektu zapojí více kolegů a kolegyň a společně budou moci vybranému adeptovi předat na vánočním večírku obdobný nebo dokonce vyšší finanční obnos.

Danielovi patří za realizaci a administraci projektu veliký dík. Zajímalo mě, proč se naši zaměstnanci do projektu zapojili, proč sdíleli své kilometry, trasy, časy, často i fotky a zajímaly mě také jejich sportovní příběhy. Odpovědi byly v mnohém podobné a několikrát jsem měla pocit, že se snad ptám naprosto nepatřičně. Natolik přišlo kolegům-sportovcům přirozené stát se součástí projektu.

Honza M.: „Po celodenním sezení u počítače se rád projedu na kole, tak proč těmi kilometry někomu nepomoci.“ (Honza se tak rád projíždí, že za rok 2018 našlapal do pedálů více než sedm tisíc kilometrů.)

Marcela: „Protože mě imponovala charitativní myšlenka. Těšilo a bavilo mě, že mohu někomu pomoci, nejenom sobě. Sice mě z toho trochu bolí koleno, ale dobré pocity to vyváží.“

Jindřich: „Prostě běhám. Běhám, běhám, běhám, tak proč neběhat pro dobrou věc.“ (Jindřich toho moc nenamluví, zato naběhaných kilometrů má nejvíce z celé firmy. Za rok 2018 to bylo 4239.)

Honza S.: „Protože jsem se zapojil do všech předcházejících tour, plynule jsem pokračoval ve sportování. Je super, že člověk dělá něco pro dobrou věc a taky pro sebe. Tenhle projekt mě vybičoval k vyšším výkonům, hlavně k více naběhaným kilometrům.“

Při samotném sportování zažíváme i my hobbíci méně či více příjemné pocity. Troufnu si říci, že ten nejpříjemnější pocit přišel pro nás na konci projektu, kdy jsme setkali se Šárkou Musilovou, členkou národního reprezentačního týmu v paralukostřelbě. Po nešťastném pádu na schodech je upoutána na invalidní vozík.

Při slavnostním předávání jsme se dozvěděli, co vše obnáší její sportovní příprava, na jaké závody se připravuje v nadcházející sezóně, jaký je její handicap a také kolik tun „natahá“ za jediný trénink. V závěru každý aktivní účastník, který nasportoval byť jen pár symbolických kilometrů, převzal od trutnovské sportovkyně personalizovaný button. Máme tedy zaznamenán „pro budoucí generace“ počet kilometrů, kterým jsme přispěli v jednotlivém sportu.

Od Šárky přišel po našem osobním setkání ještě vzkaz, o který se chci podělit: „Moc vám děkuji. Díky vašemu sportovnímu duchu a nasazení můžu nadále pokračovat v přípravě na mistrovství v paralukostřelbě včetně rehabilitace i oprav vybavení. Jsem vám za to moc vděčná, máte velké srdce a já děkuji za tuhle obrovskou podporu a velké nadšení do sportu. Jste pro mě borci!“

Na závěr po těchto krásných slovech ještě pár čísel a malé srovnání. V roce 2017 jsme v rámci tří sportovních tour nasportovali 9251 kilometrů. Byly to ovšem pouze kilometry na předem určených trasách. Pro rok 2018 jsme nebyli takovýmto určováním svázáni. Společně jsme najeli a naběhali přes padesát tisíc kilometrů. Za první měsíc nového ročníku máme společně v nohách 1574 km.  Nejvíce z běhu - 796 km, z běžeckých lyží to je 699 km a dokonce i v tomto počasí máme 79 kilometrů na kole.

Překonáme hranici padesáti tisíc i letos?


Komenského 821, 541 01 Trutnov
e-mail: zpa@zpa.cz
tel.: +420 499 907 111
fax.: +420 499 907 497
www.zpa.cz

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama