reklama 

Dny evropského dědictví ukáží staré i nové Poříčí, včetně elektrárny

12.9.2019  •  Aktuality  • 
čtenost 1129

Nezvyklým způsobem oživí Trutnov letošní Dny evropského dědictví. Zaměří se totiž na městskou část Poříčí. Veřejnosti přitom zpřístupní historické objekty, ale také nejmodernější stavby. A pozor! Víkendový program začíná mimořádně už zítra (v pátek) večer.

Dny evropského dědictví ukáží staré i nové Poříčí, včetně elektrárny

Dosud bývalo v Trutnově zvykem ukázat veřejnosti převážně kulturní objekty nebo historické památky, a to převážně z centra města. Letos je ale hlavní část sobotní nabídky z Poříčí. Kromě kostela sv. Petra a Pavla na Lípovém náměstí, kde navíc v 11 hodin zazpívá sbor Chorea Corcontica a ve 14 hodin Cantilena z partnerské Senice, bude mimořádně otevřený i nedaleký voletinský kostel sv. Josefa.

Atraktivní jsou i možnosti prohlédnout si dobíjecí stanici pro elektrobusy městské hromadné dopravy, poříčskou elektrárnu nebo hasičskou zbrojnici. Pro velký zájem je ale nutné si návštěvu elektrárny  zbrojnice pojistit bezplatnou rezervací v infocentru na Krakonošově náměstí.

Kdo chce, může se v sobotu v Poříčí podívat i k popílkovému jezeru, obdivovat dvojitý železniční viadukt a nebo nakoupit na tradičních farmářských trzích. „Chtěli jsme oslavu Dnů evropského dědictví trochu ozvláštnit, a tak jsme se rozhodli nabídnout návštěvníkům jiné atraktivity a zajímavosti než v předchozích letech. Pro letošek jsme vybrali Poříčí, kde jsou nejen historické památky, ale i další pro region významné stavby,“ vysvětlil trutnovský starosta Ivan Adamec.

Z tradičních míst v centru Trutnova budou letos přístupné Galerie draka, Muzeum Podkrkonoší a Stará radnice. Aby nemuseli lidé památky objíždět auty a řešit případné problémy s parkováním, nasadí radnice na sobotu do akce speciální autobus označený nápisem Dny evropského dědictví. „Bude jezdit z Horního Starého Města, konkrétně ze zastávky u hřiště, každou hodinu kyvadlově a zcela zdarma, až do zastávky Poříčí, Elektrokov, který bude stavět na všech zastávkách po cestě,“ upřesnil Adamec. Poprvé vyjede autobus z Horního v půl desáté dopoledne, z Poříčí poprvé vyrazí v 10 hodin.

Podobně jako v loňském roce mohou i letos lidé sbírat na zpřístupněných místech razítka. Pokud jich budou mít šest, můžou si v infocentru vyzvednout odměnu. Kartičku pro razítka město vložilo do infoletáků s programem dnů evropského dědictví.

Zvláštností letošního programu je i termín slavnostní zahájení. Nekoná se totiž v sobotu, jak bývalo zvykem, ale už v pátek večer u Staré radnice na Krakonošově náměstí. Začíná se v 18 hodin koncertem souboru ZHOR při Základní umělecké škole Trutnov. Po projevu starosty bude následovat vystoupení Koletovy hornické hudby ze Rtyně v Podkrkonoší. Kromě koncertů mohou zájemci v pátek navštívit také přednášku v Muzeu Podkrkonoší nebo si prohlédnout loňskou fotokroniku a kroniku města za rok 2018. „Na dotazy příchozích budou v pátek odpovídat kronikářka města Alena Křivská, i městský fotograf Miloš Šálek,“ dodal trutnovský starosta Ivan Adamec.

V přízemí Staré radnice budou k vidění také výtvarné práce žáků zdejších mateřských škol, kteří tvořili výkresy na téma Trutnovský drak.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama