reklama 

Nemocnice dostane od kraje na ztrátová oddělení 52 milionů korun

24.9.2019  •  Aktuality  • 
čtenost 700

Víc než bylo původně v plánu, dá Královéhradecký kraj nemocnicím na pokrytí ztrátových oddělení. Ke stávajícím 196 milionům korun přihodí dalších 84 milionů. Trutnovu tak připadne 52 milionů. Navýšení takzvané vyrovnávací platby na rok 2019 včera schválila rada kraje, schválit ho musí ještě krajští zastupitelé.

Nemocnice dostane od kraje na ztrátová oddělení 52 milionů korun

Peníze navíc umožní nemocnicím provozovat dlouhodobě prodělečná oddělení jako jsou chirurgie, interna či pediatrie. „Královéhradecký kraj chce zajistit pro obyvatele dostupnou a kvalitní péči, a proto částečně tyto ztráty hradí. Zastupitelstvo kraje doteď schválilo finanční injekci pro krajské nemocnice ve výši 196 milionů korun. Nyní rada předloží návrh zastupitelům na navýšení vyrovnávací platby o dalších 84 milionů korun,“ oznámil Aleš Cabicar, náměstek hejtmana odpovědný za zdravotnictví.

Celkem tak kraj pro letošek dá svým nemocnicím vyrovnávací platby ve výši 280 milionů korun. Největší částka 147 milionů zamíří do Náchoda. Jičín dostane 64 milionů a Trutnov 52 milionů. Královédvorský špitál může počítat s 16 miliony korun.

Smlouvy o tzv. závazku veřejné služby kraj uzavřel s nemocnicemi v roce 2016. Výši vyrovnávací platby určuje kraj se zdravotnickým holdingem, pod který špitály patří, a to na základě žádosti samotných nemocnic. Smlouvy počítají s platbami za provoz ztrátových oddělení jako jsou interna, chirurgie, neurologie či pediatrie. V Jíičíně letos přibyla na seznam dotovaných oddělení ještě psychiatrie a oddělení radiační a klinické onkologie.

Na plnění závazku veřejné služby kraj každoročně vynakládá stamilionové částky. Vedle těchto výdajů platí zhruba 8 milionů korun ročně za provoz lékařské pohotovostní služby při Fakultní nemocnici Hradec Králové.

Zřizovatelem trutnovské nemocnice je Královéhradecký kraj. Je součástí  krajského Zdravotnického holdingu, stejně jako špitály v Náchodě, Jičíně, Rychnově nad Kněžnou a Dvoře Králové nad Labem. Ročně krajský rozpočet počítá s více jak půlmiliardovými náklady právě na oblast zdravotnictví.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama