reklama 

Poříčí ožilo. Hasičárna, elektrárna i kostel přilákaly davy

15.9.2019  •  Aktuality  • 
čtenost 1778

Tak trochu jiné Dny evropského dědictví se v pátek a sobotu odehrály v Trutnově. Místo tradičních kulturních či stavebních památek uvnitř města totiž byly hlavním tahákem novodobé objekty v Poříčí. Největší pozornost přitahovaly hasičárna a elektrárna.

Poříčí ožilo. Hasičárna, elektrárna i kostel přilákaly davy

Už páteční večer před Starou radnicí jasně ukázal, že tradiční podobě mezinárodní akce dá trutnovská radnice nový kabát. Projev trutnovského starosty Ivana Adamce při slavnostním zahájení sice nechyběl, stejně tak ani koncerty.

Pamětní deska prusko-rakouské bitvy z roku 1866 se ale tentokrát nenatírala. „Tyto válečné události chceme připomínat vždy při kulatém výročí, tak aby i pro diváky nezevšedněly, ale byly atraktivnější,“ vysvětlil starosta. Naopak úvod na náměstí nově oživila ukázka zásahu městských strážníků.

Největší změna se ale odehrála v sobotu. Dál sice zůstala přístupná vyhlášená místa jako Muzeum Podkrkonoší, Galerie draka, Stará radnice nebo dělostřelecká tvrz Stachelberg na Babí, největší pozornost se ubírala jiným směrem - do Poříčí. „Rozhodli jsme se, že se při dnech evropského dědictví každý rok zaměříme na jinou část města, ze které představíme nejen historické, ale také technické zajímavosti,“ oznámil Adamec.

Mimořádnou pozornost přitahovala především industriální architektura a technické obory. Například poříčská elektrárna, která zásobuje elektrickou energií a teplem město Trutnov a jeho okolí. Na dotazy návštěvníků odpovídali průvodci - odborníci přímo z elektrárny. Davy se hrnuly i do sousední nabíjecí stanice pro nejmodernější městské elektrobusy. A hned vedle lidé obdivovali dvojitý viadukt nebo popílkové jezero.

Celý den bylo doslova narváno také v hasičské zbrojnici na okraji Poříčí. Není divu. Profesionální hasiči působí v Trutnově už 64 let, navíc mají k dispozici moderní zázemí, takže mají co předvádět a o čem vyprávět.

Lákadlem byl i jindy nepřístupný kostel sv. Petra a Pavla na Lípovém náměstí, který se navíc dvakrát během dne rozezněl muzikou - koncertovaly trutnovské Chorea Corcontica a Cantilena ze slovenské Senice. Přístupné byly také kostel sv. Josefa ve Voletinách a tamní tkalcovské muzeum.

Letošní Dny evropského dědictví měly uveden v podtitulu Památky a zábava. Trutnov se k této mezinárodní akci přidává pravidelně od roku 1994. A počítá s tím i nadále. „Je nesmírně důležité si připomínat odkaz našich předků a pečovat o dědictví, které nám tu zanechali. Jde o součást našich kulturních tradic a identity,“ dodal starosta města Ivan Adamec.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Pavel Cajthaml, Lenka Šálková a Miloš Šálek

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama