reklama 

Rýbrcoul se vrátí do Trutnova a s ním bohatý program

28.9.2019  •  Aktuality  • 
čtenost 2352

Když parta nadšenců ze spolku Rýbrcoul - duch hor vloni připravovala festival Probuzení Rýbrcoula, jistě nečekala tak velký ohlas a už vůbec ne ocenění Událost roku 2018, které získala při udílení cen redakce Trutnovinek. Úspěch akce tak organizátory nakopl k dalšímu úsilí a přípravy ročníku 2019 začaly prakticky ihned po skončení prvního ročníku.

Rýbrcoul se vrátí do Trutnova a s ním bohatý program


Rýbrcoulovo podzemí

Tématem roku 2019 je podzemí - tedy dolování, kutání, těžení - a permoníci! Již od jara se rozjel kolotoč akcí. Mezi Trutnovem a Svobodou se čtyřikrát rozjely zážitkové vlaky, ve kterých se cestující díky představením ochotníků z několika divadelních spolků dozvěděli více o místních pověstech skutečných historických událostech. Po letní přestávce budou vlaky pokračovat i na podzim, kdy vyjedou ještě dvakrát.

Zajímavá místa v našem okolí, spjatá s historií dolování, byla veřejnosti představena díky hře Co vydaly hlubiny země. Odměnou těm, kteří se vydávají za poznáním, jsou nejenom zážitky, ale také speciální sběratelské mince.

Vrcholem celoročních aktivit je festival v sobotu 5. října v Trutnově a Mladých Bukách.

Celodenní program začne v Areálu v Mladých Bukách, kde je připraven bohatý program pro celou rodinu. Tentokrát se můžete těšit na představení práce jednotek IZS. Těšit se lze také na Horskou službu, profesionální a dobrovolné hasiče i policejní psovody. Velmi atraktivní a poučná bude ukázka práce záchranných psů při sutinovém vyhledávání osob i ukázka vyprošťování osob ze závalu.

Doplňkový program zahrnuje naučnou stezku pro děti, liščí zónu odvahy, výtvarné dílny, dětské aktivity a samozřejmě občerstvení.

Ve znamení permoníků a pokusu o český rekord

Trutnovský program začne ve 14 hodin a nabídne víc koncertů (např. Ranbanbám), výtvarné dílny a další aktivity pro děti i dospělé, přednášky o historii dolování a mnoho dalšího. Můžete si třeba vyzkoušet jízdu na elektrokole. Ti z vás, kteří si nestihli „hubu“ spálit vloni, se o to mohou pokusit letos, neb soutěž v pojídání pálivých jídel je zpět. Připraveny jsou i stánky s regionálními výrobky a občerstvením.

Rýbrcoul se pak navečer znovu objeví a kromě lesních bytostí k sobě povolá desítky permoníků, které budou představovat děti z místních mateřských a základních škol. „Věříme, že se nám pokusí překonat český rekord v největším počtu permoníků na jednom místě,“ hlásí Jan Duduš, předseda spolku Rýbrcoul - duch hor. Po multimediálním divadelním představení před Uffem se pak průvod odebere na náměstí. Připojte se k němu a přijďte třeba s lucerničkou.

Výtvarná soutěž

I v letošním roce probíhá výtvarná soutěž, tentokrát na téma Permoníci. Technika zůstala volná, takže kromě maleb, kreseb a koláží soutěžící školky a školy mohly dodat i keramiku či skupinové práce. Veřejnost může opět hlasovat na Facebooku a vybrat si svého favorita v každé kategorii pomocí tlačítka To se mi líbí. Vyhlášení vítězů proběhne 5. října a v průběhu akce budou i všechna díla vystavena v Uffu.

Otevřené hospody

Tento bod programu prostě nesmí chybět. Jistě se shodneme na tom, že vloni Trutnov opravdu ožil a lidé se bavili a radovali, což byl hlavní cíl pořadatelů. V letošním roce se akce účastní 15 hospod a desítky kapel, tentokrát i ze vzdálenějších končin. Hrát se bude více venku a prodlužuje se také doba produkce. Takže kdo chce, může se vrátit domů až téměř za svítání.

Hospody budou i letos pomáhat - do označených uren můžete dávat příspěvky pro nadaci Duha. Předem děkujeme. Díky podpoře partnerů a hospod jsou koncerty zdarma, stejně jako celý program. Věříme, že si akci všichni užijeme. Více informací naleznete na www.rybrcoul.com.

(jdu, bog)
redakce@trutnovinky.cz
foto: archiv Rýbrcoula, Miloš Šálek

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama