reklama 

V cyklověži bylo v srpnu 371 kol. Čekal jsem méně, přiznal starosta Adamec

11.9.2019  •  Aktuality  • 
čtenost 2033

V průměru dvanáct kol denně, v součtu za celý srpen 371. To je statistika za první měsíc provozu nové cyklověže u autobusového nádraží. Jsou to lepší čísla, než radnice očekávala. „Je to příjemné překvapení,“ prohlásil trutnovský starosta Ivan Adamec.

V cyklověži bylo v srpnu 371 kol. Čekal jsem méně, přiznal starosta Adamec

Prosklená parkovací věž pro 118 kol (zkráceně označovaná jako biketower) je v provozu od posledního července. Hned si našla první příznivce, kteří si za pouhou pětikorunu na den zaparkovali kolo do nejbezpečnější úschovny v Trutnově. „Za srpen bylo uložených 371 kol,“ oznámil velitel městské policie Radek Svoboda.

Trutnov přitom počítal jen s pozvolným nástupem zájmu. Průměr přes deset kol denně netipovali pro první měsíc ostrého provozu ani ti největší optimisté. „Čekal jsem, že to bude méně. Pořád je to ale začátek, lidé si na novinku musí zvyknout. Věřím, že cyklověž dojde naplnění,“ řekl starosta Ivan Adamec.

Čísla považuje za velice dobrá i výrobce věže, společnost Systematica. "Počet uživatelů za první měsíc provozu považujeme v Trutnově za velice dobrý," vzkázal jednatel firmy Rudolf Bernart.

Radnice propaguje biketower i za hranicemi Trutnova. Pro lidi z okolních obcí by totiž kolo mohlo být vhodným dopravním prostředkem na cestě do okresní metropole. Zvlášť, když mají nyní možnost ho bezpečně a přitom levně zaparkovat. „V neděli jsem šel okolo věže a napočítal jsem v ní pětadvacet kol. Podle mě to rozhodně není fiasko, jak někteří prorokovali,“ uvedl Radek Svoboda.

Jedinou drobnou kaňkou věže je problém s koly nejmenších dětí. „Měli jsme tu případ, kdy tam samostatně nešla dát. Zavěsit na kola rodičů je přitom taky nešlo. Už ale jednáme s výrobcem věže, zda by to šlo nějak vylepšit,“ dodal Radek Svoboda.

Zhruba jedenáct metrů vysoká cyklověž stála téměř 13 milionů korun, ale město díky dotaci zaplatilo jen 1,3 milionu. V provozu je 24 hodin denně a je pod neustálým dohledem kamer městské policie. Zaparkování kola trvá pár sekund. Za uschování se platí 5 korun na den. Majitelé IN Karty Českých drah mají parkování ve věži zdarma.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

 

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama