reklama 

Všechno je pod jednou střechou, pochvalují si vedoucí kroužků

10.9.2019  •  Aktuality  • 
čtenost 691

Nejdřív SVČ navštěvoval jako dítě, jezdil na tábory, prošel si Klubem instruktorů, aby se pak následně postavil na druhou stranu. Ondřej Těžký je povoláním pedagog volného času. „Bavilo mě to natolik, že to rozhodlo i o tom, na jakou vysokou školu jsem se vydal,“ vzpomíná, když si vybíral mezi studiem grafického designu a nových médii versus rekreologie, což je obor aktivního prožití volných chvil.

Všechno je pod jednou střechou, pochvalují si vedoucí kroužků

Jeho úkolem ve středisku, kde se pohybuje od roku 2011, je vést kroužky a zároveň tam funguje jako taková podpora pro externí lidi, což jsou pracovníci, kteří mají klasické zaměstnání, ale svůj volný čas věnují dětem. Jeho zaměření je spíše outdoorovým směrem. Na starosti má tři čtyři lezecké kroužky pro malé děti, i když sám sebe by prý dobrým lezcem nenazval. Spíše se soustředí na vázání lanových překážek, bezpečnost v lezení a správné metodické postupy.

Vedle toho „fušuje“ i do Klubu instruktorů, v němž se studenti vzdělávají formou jakési zážitkové pedagogiky, kdy se mladí instruktoři dostávají do skutečných situací a zážitků. „Je to taková osobnostně sociální výchova,“ mluví o projektu založeném v roce 2006 a do jehož akcí se zapojují někdy i veškeré složky města.

S příchodem do nového prostředí se SVČ otevírá nový obzor možností. „Dříve jsme měli místa pronajatá různě po celém Trutnově, teď máme všechno pod jednou střechou,“ pochvaluje si hlavně Ondra, že to umožní propojovat aktivity při akcích jak pro veřejnost, tak v uzavřených kurzech. A také kroužky jsou nyní na jednom místě, což byl jeden z hlavních důvodů budování nového střediska. „Uvidíme, co s tím vším udělají děti, protože ty to prověří nejvíc,“ usmívá se.

Zájem o kroužky se dá očekávat větší než doposud. „Už teď máme třeba dva lezecké kroužky pro nejmenší děti kapacitně plně obsazené,“ poukazuje vedoucí. Není se čemu divit. Nová stěna uvnitř budovy bude pro lezce velkým lákadlem. Nemá sice nějak extrémně převislé profily, ale to se dá vyvážit nastavením těžších cest. „Když jsme stěnu připravovali, konzultovali jsme to s několika lidmi a dozvěděli jsme se různé pohledy na to, jak ji udělat. Jeden z těchto trendů je právě o cestách a jejich stavění. Měnit se dají třeba každý měsíc,“ upozorňuje Těžký. Stěna na SVČ, která je svou plochou trošku větší než na ZŠ Komenského, nabízí 30 lezeckých linií a v každé z nich mohou vést tři čtyři cesty.

Tři lezecké linie jsou i venku na budově. Tam je zároveň vybudovaná i cvičná ferratová cesta pro toho, kdo by si chtěl vyzkoušet tento trošku jiný, o něco přístupnější styl lezení. I když je to také pořádný adrenalin. S dobrodružným hřištěm a lanovým parkem, který tvoří dva okruhy se 17 překážkami ve vzrostlých stromech. SVČ se stalo vskutku velmi pestrým outdoorovým místem v Trutnově. „Venku máme i další sportoviště a festivalový park pro pořádání různých akcí,“ doplňuje Ondra.

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
foto: Miloš Šálek

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama