reklama 

Vzniká film o brněnském drakovi s trutnovskou stopou, vyšla kniha

9.9.2019  •  Aktuality  • 
čtenost 256

Spolek Trutnov – město draka, který se dlouhodobě věnuje dračí legendě spojené se vznikem města, v současné době natáčí zhruba čtyřicetiminutový film nazvaný Brněnský drak – Trutnovská stopa. Součástí tohoto opusu je stejnojmenná brožura, která bude v otvíracích hodinách pokřtěná v Galerii Draka v sobotu a v neděli v rámci Dnů evropského dědictví. Ta tvoří také rámcový scénář filmu.

Vzniká film o brněnském drakovi s trutnovskou stopou, vyšla kniha

Na dokumentu s trutnovskými „draky“ spolupracuje za brněnskou stranu Turistické informační centrum, magistrát i Moravský zemský archiv. „Brňané na náš záměr reagovali velmi vstřícně a otevřeně. Celý film i knížky byly vytvořeny se záměrem vykonat v roce 2024 pouť s trutnovským drakem, který zdobí věž Staré radnice v Trutnově, do Brna. Tam by se uskutečnily společné slavnosti,“ prozradil autor publikace a předseda spolku Otto Štemberka.

A proč spojitost Trutnova a Brna? Jak známo, brněnští obyvatelé dlouho věřili, že v průjezdu brněnské Staré radnice visí drak. Ve skutečnosti však jde o vycpaninu nilského krokodýla. „Zásadní souvislost je, že trutnovské pověsti, které sepsal legendární kronikář Simon Hüttel, obsahují zprávu z roku 1595, že vycpaného „draka“ knížeti Oldřichovi darovali Trutnované v roce 1024. Ten ho pak předal městu Brnu. Na základě této zprávy se informace rozšířila po celých Čechách,“ vysvětlil Štemberka.

Podle něj ani Brňané nevědí, kde se ten krokodýl původně vzal, není o tom totiž nikde žádná historická zmínka. „Oni mají nejstarší zprávu vztahující se k roku 1568. V Moravském zemském archivu je informace, že jistý malíř dostal čtyři zlaté za to, že maloval draka. Ale první pověst zaznamenaná nebo vysvětlující, kde se ten drak vzal, je z roku 1595 a zaznamenal ji právě trutnovský kronikář,“ řekl předseda spolku.

Jak je to však historicky, se právě snaží objasnit právě vznikající film i publikace, které hledají souvislosti a vyslovují určité hypotézy. Ve filmu to budou vysvětlovat nejen členové spolku Otto Štemberka, Zdenek Semerád, Petr Kotyza a Pavel Zahradník, ale také zástupce Moravského zemského archivu. Dokument by měl provázet slovem vypravěč, známý herec Miroslav Táborský.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Ilustrační foto: archiv spolku Trutnov - město draka, Miloš Šálek
 

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama