reklama 

Zrekonstruovaný areál Na Nivách se stal chloubou Trutnova

6.9.2019  •  Aktuality  • 
čtenost 3217

Víceúčelové, moderní, originální, podnětné a stimulující, bezpečné, s velkým venkovním areálem, dostupné, spojené s přírodou, čisté a upravené. To jsou přívlastky, které dokonale sedí na čerstvě zrekonstruovaný areál Na Nivách v Trutnově, kde našlo svou domovskou adresu zdejší Středisko volného času (SVČ). Dnes se slavnostně otevírá.

Zrekonstruovaný areál Na Nivách se stal chloubou Trutnova

To se tam přestěhovalo z původního působiště v Základní škole Rudolfa Frimla, které už přívalu dětí kapacitně nestačilo. Investice za 197 milionů korun, kterou na tuto rozsáhlou přestavbu uvolnilo město ze svého rozpočtu, je v novodobé historii druhá největší po stavbě Společenského centra Uffo. Rekonstrukce proběhla podle návrhu Martiny Rosové z místního ateliéru Rosa - Architekt a potom projektu královéhradeckého ateliéru JIKA-CZ.

A proč právě areál Na Nivách? Odpověď je prostá. Původní starší budova se k tomuto účelu doslova nabízela. Je totiž snadno dostupná z centra či autobusového a vlakového nádraží. Stojí jen pár set metrů od základní školy, kde donedávna středisko Zrekonstruovaný areál Na Nivách se stal chloubou Trutnova sídlilo. Navíc je součástí příjemného lesoparku se vzrostlými stromy. „To je asi největší klenot. Když si představíte, že se naplní dětmi, tak je to největší bonus, který jinde není,“ naznačil ještě před zahájením stavby Josef Khol, ředitel SVČ.

Stav objektů nebyl dobrý. Byly zastaralé a dříve či později by musely stejně projít rekonstrukcí. K poklepu základního kamene došlo 16. února minulého roku a tím byla slavnostně odstartována přestavba celého areálu.

Stavba sice nabrala mírné zpoždění, musel se totiž zpevnit svah, postavit opěrná zeď, zabetonovat staré sklepení a pod nosnými zdmi původního objektu se dodělávaly nové základy, ale termín dokončení se podařil dodržet. Areál zahrnuje čtyřiadvacet stavebních objektů, mezi které patří například dětské i dobrodružné hřiště, venkovní lanový park či multifunkční hřiště. V prostoru hlavní stavby je umístěno zázemí pro jednotlivé zájmové skupiny, například taneční a divadelní sál, učebna, keramická dílna. Je zde také reprezentativní recepce s kavárnou, tělocvična či horolezecká stěna. Před areálem bylo rovněž zrekonstruováno a rozšířeno parkoviště, které má kapacitu 90 míst.

Co je však podstatné a důležité je myšlenka celého areálu. Bude sloužit veřejnosti a hlavně stovkám trutnovských dětí, které docházejí do Střediska volného času. Jeho ředitel to považuje za investici do budoucnosti dětí a mládeže, která se každopádně vyplatí.

„Lidí, kteří se snaží něco udělat pro děti, předat jim zkušenosti, si velmi vážím. Je to velice důležité poslání a chtěl jsem tu laťku v tomto ohledu nastavit hodně společensky vysoko. Toto zařízení je můj splněný sen, protože děti jsou budoucnost této země,“ dodal ředitel Khol.

 

Starosta města Ivan Adamec v této souvislosti poznamenal, že po roce 1989 se rušila různá zařízení pro mládež s tím, že by péči o děti měla převzít škola nebo rodiče. „Tyto záměry se příliš nepovedly a bylo potřeba udělat nějakou změnu. Ukázalo se, že je nutné rozšířit prostory pro Středisko volného času, vytvořit podmínky pro další rozvoj činností a přitáhnout mládež k zájmovým aktivitám,“ uvedl už při představení hrubé stavby.

Areál Na Nivách má svou poměrně pestrou historii. Ve starém původním prostoru bylo kdysi divadlo, které v padesátých letech vyhořelo. Působili tam také ostrostřelci, než byla postavena železnice, byl tam pivovarský rybník. Potom zde řadu let sloužila veřejnosti tělocvična. Objekt ale chátral a bylo nutné se zamyslet, co s areálem dál. „Proto také došlo k rozsáhlé rekonstrukci. Areál se výrazně změnil a je to velký zásah do této městské části. Co je ale velmi důležité, že tato lokalita začne zase plnohodnotně žít,“ dodal starosta.

Ke slavnostnímu otevření SVČ dojde dnes v dopoledních hodinách, kdy bude slavnostně přestřižena páska, zazní proslovy, dojde k prohlídce areálu. Odpoledne ve 14 hodin se otevře hlavní brána pro veřejnost a uskuteční se exkurze pro návštěvníky, kteří budou mít možnost nahlédnout do všech prostor. V sobotu v místě vznikne velké mraveniště, protože projekt je zaměřen hlavně na děti. Dopoledne si to tady užijí předškoláci, aby rodiče měli představu, co lze podnikat a jaká je nabídka. Odpoledne už přijdou do střediska školáci a podvečer dostanou prostor teenageři.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
foto: Miloš Šálek

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama