reklama 

Chystám se na prázdniny do ciziny, vydělám si víc, než doma

9.6.2016  •  Ekonomika  • 
čtenost 1040

Trutnov - Blíží se prázdniny a někteří studenti uvažují o tom, jak by si přes léto vydělali nějaké peníze. Andrea Bartošová z Trutnova, která studuje vysokou školu v Praze, už na začátku jara přes kamaráda našla brigádu v Německu. „Budu asistentkou v realitní kanceláři. Vydělám si minimálně trojnásobek toho, co tady,“ řekla.

Chystám se na prázdniny do ciziny, vydělám si víc, než doma

Brigáda v tuzemsku neláká ani Martina Duška, rovněž z Trutnova. Ten také studuje na vysoké škole, ale v Brně. Ten si místo „posichroval“ už loni, kdy navštívil Irsko. „Původně jsem tam byl jako turista, ale v Dublinu jsem si přečetl inzerát, že potřebují někoho do hotelu. Tak jsem tam zajel a druhý den nastoupil. Byli spokojeni, tak můžu přijet i letos. Vydělám si tam skoro 50 tisíc,“ uvedl.

Tuzemské brigádě dala přednost devatenáctiletá Irena Novotná ze Dvora Králové. Ta si našla místo hostesky pro jeden automobilový salon. „Tu práci mi sehnal táta, akorát budu muset dojíždět do Trutnova. Je to ale kousek, tak mi to nevadí a aspoň si vydělám nějaké peníze na prázdniny. Chci jet v srpnu s kamarádkou na Slovensko,“ svěřila se Irena.

Nejaktuálnější brigády pro studenty v trutnovském regionu jsou na prodej zmrzliny, jako pokladní či pracovníci na doplňování zboží v prodejnách, uklízečky, na stánkový prodej suvenýrů, vychovatel ve škole v přírodě, sběr a zpracování dat turistických cílů. V zahraničí lze najít práci zejména jako dělníci a sběrači na farmách, v hotelech jako číšníci nebo barmani, na brigádách typu au-pair.

„Na letní zahraniční brigády studenti nejčastěji jezdí do Británie a do Irska. Tam v létě odjíždí více než polovina studentů z Česka,“ tvrdí Tomáš Kadlec, majitel agentury, která zprostředkovává brigády v Anglii, Irsku, Španělsku, Německu, USA a Kanadě. Podle něj jsou dnes studentské pracovní brigády v zahraničí stále výhodné.  „Vydělané peníze sice po přepočtu na českou měnu budou nižší než loni, ale na druhou stranu se zase snížily ceny letenek i nákladů na ubytování a jídlo,“ dodal.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Ilustrační foto: Jana Prokešová, jobs.cz

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama