reklama 

Lidí bez práce je stále méně, trend má pokračovat i nadále

9.6.2016  •  Ekonomika  • 
čtenost 404

Trutnov - „Kdo chce pracovat, práci si vždycky najde,“ odpověděla starší paní z Trutnova na dotaz, zda je dnes snadné najít odpovídající zaměstnání. Něco na tom sice bude, ale je to přece jenom trochu klišé a není to tak jednoduché. Přesto paní dávají důrazně za pravdu statistiky sledující vývoj nezaměstnanosti za měsíc květen v trutnovském regionu.

Lidí bez práce je stále méně, trend má pokračovat i nadále

To tady už totiž dlouho nebylo, aby se míra nezaměstnanosti zatím zastavila na hodnotě 4,5 procenta. Bez práce bylo 3679 lidí, což je o 305 méně než koncem dubna a o 1207 méně než ve stejném období minulého roku, a to už je tedy pořádná porce. Podle ředitele úřadu práce (ÚP) Václava Staňka klesající nezaměstnanost není daná pouze růstem ekonomiky v celé České republice, ale také velkým zájmem firem v trutnovském regionu o pracovní sílu, zejména v dělnických profesích.

V evidenci úřadu práce rovněž razantně ubylo absolventů škol a mladistvých. V závěru května jich bylo pouze 157, to je oproti loňskému roku o 65 méně. Evergreenem je ale stále zavádějící cifra s počtem volných pracovních míst. Těch bylo nyní 1205, a to vzbuzuje dojem, že je práce přece jenom dostatek. Je to však iluze, protože většina těchto míst je určena kvalifikovaným lidem, kterých je dlouhodobě chronický nedostatek.

Ředitel ÚP Staněk připustil, že je to problém, zároveň však upozornil, že je potřeba, aby zaměstnanci i uchazeči o zaměstnání byli co nejlépe připraveni na výkon pracovní činnosti. „Zejména je důležité průběžné doplňování si kvalifikace prostřednictvím celoživotního vzdělávání,“ uvedl a dodal, že se i v příštích měsících dá předpokládat další pokles nezaměstnanosti zejména díky začátku letní sezóny na horách. Obsáhlý rozhovor s ředitelem ÚP Václavem Staňkem přineseme na webu Trutnovinek zítra.

PŘEHLED NEZAMĚSTNANOSTI V KRAJI KVĚTEN

okres počet lidí bez práce nezaměstnanost
Hradec Králové    5313    4,7 %
Trutnov    3679    4,5 %
Náchod    3096    4,1 %
Jičín    1571    2,9 %
Rychnov    1078    1,9 %

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama