reklama 

Nezaměstnanost v regionu stále klesá, atakuje čtyřprocentní hranici

20.7.2016  •  Ekonomika  • 
čtenost 560

Trutnov – To, co se loni v tomto období zdálo téměř nereálné, je nyní skutečnost. Zatímco koncem loňského června bylo v trutnovském regionu bez práce 4642 lidí, letos ve stejné době jich bylo o 1148 méně. Míra nezaměstnanosti atakuje magickou čtyřprocentní hranici a je 4,3 procenta, loni to bylo 5,7 procenta.

Nezaměstnanost v regionu stále klesá, atakuje čtyřprocentní hranici

„Dá se předpokládat další pokles nezaměstnanosti zejména v důsledku letní sezóny na horách. A závisí to na poptávce zaměstnavatelů po pracovní síle. Ta je v našem okrese velká,“ potvrdil pozitivní trend ředitel úřadu práce (ÚP) Václav Staněk. Klesající nezaměstnanost souvisí s růstem ekonomiky v celé České republice. Všechny významné firmy stále přijímají zaměstnance na dělnické profese.

„Zájem o pracovní sílu je v našem okrese velký, zejména v dělnických profesích. Na pracovní trh v našem regionu mají výrazný vliv i sezónní práce, které se týkají oborů v gastronomii, hotelnictví, stavebnictví, lesnictví, turismu a v zemědělství,“ uvedl ředitel ÚP. V závěru června nemělo práci 144 absolventů škol a mladistvých. Do evidence se nově přihlásilo 396 osob.  

 

Evergreenem je poměrně velké množství volných pracovních míst, kterých je 1531. Trvalým problémem však je jejich obsazení. Většinou jde totiž o kvalifikované profese, pro které není dostatek lidí. To v nedávném rozhovoru pro Trutnovinky potvrdil šéf úřadu práce. Podle něj volná místa, která prostřednictvím ÚP zaměstnavatelé nabízejí, úřad poskytuje uchazečům o zaměstnání v rámci celého kraje.

„Firmy mohou získat na zaučení pracovníků až šest miliónů korun ročně. Finanční příspěvky jsou určeny na zvyšování odborných znalostí a dovedností stávajících i budoucích zaměstnanců. Velmi důležité je také průběžné doplňování si kvalifikace prostřednictvím celoživotního vzdělávání,“ řekl. V současné době je zájem ze strany zaměstnavatelů především o technické profese. V současné době eviduje ÚP v tomto regionu i dostatek volných míst pro uchazeče se základním vzděláním či vyučením.

PŘEHLED NEZAMĚSTNANOSTI V KRAJI ČERVEN

okres počet lidí bez práce nezaměstnanost
Hradec Králové    5171    4,6 %
Trutnov    3494    4,3 %
Náchod    3043    4,0 %
Jičín    1520    2,8 %
Rychnov    1061    1,9 %

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama