reklama 

Událost jara: Nezaměstnanost spadla pod pět procent

10.5.2016  •  Ekonomika  • 
čtenost 460
 • komentářů 3

Trutnov - To, k čemu směřovaly prognózy, se vyplnilo. Koncem dubna spadla nezaměstnanost v trutnovském regionu pod pět procent a dosáhla míry 4,9 procenta. Bez práce bylo 3984 lidí, což je o 1437 méně než ve stejném období minulého roku, kdy byla míra nezaměstnanosti 6,7 procenta.

Událost jara: Nezaměstnanost spadla pod pět procent

Odborníci se shodují, že na současném vývoji nezaměstnanosti má podíl zlepšující se ekonomika v zemi a větší poptávka po pracovních silách. Úřad práce má sice k dispozici celkem 1186 volných pracovních míst, ale ta jsou v drtivé většině určena pouze pro kvalifikované síly. Tento dlouhodobý vývoj se zatím nedaří řešit. Kvalifikovaných sil je totiž chronický nedostatek.

Nedaří se ani obsazovat místa, po kterých je velká poptávka. Jde zejména o oblast gastronomie a pohostinství, kam se případní uchazeči o práci příliš nehrnou. Pro hostinské profese je nyní k dispozici více než 500 míst. „Vydržela jsem v hospodě čtrnáct dnů. Byla jsem deset hodin na nohách a v jednom kole. Nabízená mzda mě však za odvedenou práci nemohla uspokojit, tak jsem to vzdala,“ řekla nám téměř třicetiletá Eva K. z Trutnova.

Podle Petra Čermáka z Trutnova, který je ekonomem, ani kvalifikované profese nejsou ohodnoceny tak, jak by si představoval. „Tu práci, která je časově poměrně náročná, dělám zhruba patnáct let. Kdybych bydlel v Praze, mám dvakrát více než teď tady v Trutnově. Nechce se mi ale nikam stěhovat, tak se musím smířit s platem 20 tisíc čistého,“ uvedl.

A jak jsou na tom v současné době absolventi škol a mladiství? V závěru dubna pro ně bylo k dispozici 186 pracovních míst, to je o 115 více než loni. „Na úřadě práce jsem se sice byl informovat na práci, ale nic, co nabízeli, mně nevyhovovalo. Nakonec jsem měl ale štěstí a přes kamaráda jsem sehnal poměrně dobrý džob. Dostal jsem se do vývojové kanceláře jedné zahraniční firmy. Jsem tam půl roku a je to fajn. Doporučuji mladým lidem zkoušet štěstí na vlastní pěst,“ vyzval Kamil, dvacetiletý absolvent gymnázia.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
 

Diskuse

10.5.2016 Tomáš Korotvička
No nemyslím si že je to důvod plácat se po ramenou. Pořád máme prázdnou průmyslovou zónu, kde se měli stavět tovární haly nových příchozích firem (nepočítám ABB která už tady 20 let je), tak jak to už dlouho slibuje radnice. Jedna věc je chlubit se snížením nezaměstnanosti díky růstu ekonomiky a věc druhá přilákat nové zaměstnavatele kde budou pracovní místa i v době kdy půjde ekonomika opačným směrem. Viz Dvůr Králové a jejich nabídka prům. zóny firmám.
11.5.2016 Lukáš Knap
Nepřijde mi že by v Trutnově chyběl průmysl. Počítejte se mnou: mdexx, Tyco, Siemens, Continental, Abb, Pepperl+Fuchs, Kasper, ZPA, Grund, EPO. Přijde mi lepší využít stávající objekty než je přesouvat na louku za město.
11.5.2016 Tomáš Korotvička
Pokud myslíte prázdné objekty po Texlenech apod. pak nemohu než s Vámi souhlasit, mimochodem i to bylo jedním z předvolebních slibů strany Sdružení pro trutnov. Jenom reaguji na článek o tom jak v Trutnově klesá nezaměstnanost, ale to že spousta trutnováků dojíždí desítky kilometrů do zaměstnání a kolikrát musejí pracovat pod agenturami, to nikdo neřeší.

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama