reklama 

Pokles nezaměstnanosti se zastavil, je to ale podstatně lepší než loni

9.8.2016  •  Ekonomika  • 
čtenost 585

Trutnov – Přestože se v letních měsících předpokládal další pokles nezaměstnanosti, v červenci se tato prognóza nepotvrdila. Po dlouhé době se totiž úbytek lidí bez práce zastavil a naopak o jednu desetinu se zvýšil.

Pokles nezaměstnanosti se zastavil, je to ale podstatně lepší než loni

Na konci minulého měsíce bylo bez práce 3535 lidí, což je o 41 více než v závěru června, ale o 1166 méně než ve stejném období loňského roku.Míra nezaměstnanosti dosáhla 4,4 procenta, zatímco loni to bylo 5,8 procenta. Je tedy evidentní, že letošek je z pohledu nezaměstnanosti mnohem příznivější a pokud nedojde k nějakým mimořádným ekonomickým turbulencím, měl by se počet lidí bez práce na Trutnovsku stále pohybovat lehce nad čtyřmi procenty.

Poptávka zaměstnavatelů po pracovní síle je stále velká. Všechny významné firmy přijímají zaměstnance zejména v dělnických profesích. V současné době eviduje úřad práce (ÚP) v tomto regionu i dostatek volných míst pro uchazeče se základním vzděláním či vyučením. Navíc se daří na trhu práce umísťovat lidi, kteří nemají kvalifikaci. „Prioritně se zaměřujeme na dlouhodobě nezaměstnané. Stále máme dostatek volných pracovních míst pro uchazeče se základním vzděláním či vyučením,“ uvedl ředitel ÚP Václav Staněk.

Jde především o dělnické profese ve všech významných firmách v okrese. Také na horách jsou volná místa v gastronomii a hotelnictví na pomocné práce. Stejná situace je v zemědělství i ve stavebních firmách. Zdá se tedy, že je práce dost. V evidenci ÚP je však stále řada více než dvanáct měsíců nezaměstnaných lidí, kteří ztrácejí motivaci pracovat.

Je to například kvůli nízké úrovni nabízené mzdy, nedostatku praxe, „zastaralé“ kvalifikaci, omezené mobilitě, věkovému, zdravotnímu handicapu či péči o malé děti nebo osobu blízkou. „To vše výrazným způsobem snižuje jejich šance na získání práce,“ potvrdil ředitel ÚP. Mezi tyto nezaměstnané patřil také Jiří K. z Trutnova, který se ale rozhodl radikálně změnit svůj život.

„Už mě to fakt nebavilo. Seděl jsem doma a po dvou měsících bez práce se mi už nechtělo nic dělat, ani žádnou práci hledat. Pak jsem si najednou uvědomil, že to tak dál nejde. Vyčlenil jsem si týden na to, abych si práci našel a podařilo se. Finančně to sice není žádná sláva, ale něco si vydělám a ještě mám spoustu volného času. Doporučuji všem, kteří mají stejný problém,“ prozradil nám čtyřicetiletý muž, který se věnuje pomocným zednickým pracem.

I přes drobnou červencovou stagnaci je podle odborníků česká ekonomika stále v dobré kondici. Proto by se nezaměstnanost neměla zvyšovat, a když už, tak nijak razantně. Česká republika má v současné době druhou nejnižší nezaměstnanost v Evropské unii. Dobrou zprávou také je, že nabídka práce v zemi je nejvyšší za posledních osm let.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz

 

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama