reklama 

Nezaměstnanost se drží stále nízko, zájem je o gastronomické a technické profese

13.9.2016  •  Ekonomika  • 
čtenost 652

Trutnov – Číšník a servírka jsou nejčastější aktuální volná pracovní místa v trutnovském regionu, to jak pro horské, tak i podhorské oblasti. Jejich mzda se pohybuje od zhruba 15 do 23 tisíc korun podle restauračního zařízení. Lépe jsou na tom finančně kuchaři i recepční.

Nezaměstnanost se drží stále nízko, zájem je o gastronomické a technické profese

Zájem je rovněž o dělnické profese, jako například zámečníky, obráběče kovů, elektrikáře, dělníky v oblasti výstavby budov, karosáře, autoklempíře, lakýrníky, mechaniky, pomocné dělníky a podobně. Tam jsou průměrné mzdy podle profese od 10 do zhruba 25 tisíc korun. V současné době je v nabídce úřadu práce téměř 1300 volných pracovních míst.

Bohužel stále platí to, co v minulých měsících: Jde především o kvalifikovaná místa, na které není dostatek pracovních sil. „Člověk musí být trpělivý a hledat. Jsem vyučený číšník a potřeboval jsem práci. Rozhodl jsem se pro blízké Krkonoše. Teprve na třetí pokus to klaplo tak, jak jsem si představoval. Našel jsem práci v jednom hotelu a mám nejen ubytování, ale jsem spokojený i s platem,“ řekl nám Patrik R. z Trutnova.

Vývoj nezaměstnanosti v trutnovském regionu byl ke konci srpna uspokojivý a kopíruje stabilní výsledky ekonomiky v zemi. Bez práce bylo 3430 lidí, což je o 105 méně než v závěru července a o 1124 méně než ve stejném období minulého roku. Také míra nezaměstnanosti je pouze tři desetiny nad čtyřmi procenty, to je o 1,3 procenta méně než loni.

Dobré prognózy by měly platit i v podzimních měsících. Ukáže se ale, co z hlediska nezaměstnanosti přinese zima, kdy většinou lidí bez práce přibyde. Kromě příznivé ekonomiky se podílí na nižší nezaměstnanosti v trutnovském regionu sezónní práce, zejména ve stavebnictví.

V tomto oboru pracuje Milan Havlík z Trutnova už desátým rokem. „Jsem vyučený truhlář, ale poradím si i v tesařině. Pracuji pro jednu firmu a bereme skoro každou práci. Teď se chystáme na rekonstrukci domu u Brna. Samozřejmě v našem oboru platí, že jsme dost závislí na přízni počasí. To je skoro letní, tak jen, aby to vydrželo co nejdéle. Potom je zase více práce až na jaře,“ uvedl Havlík.

Naštěstí je na Trutnovsku poměrně velká poptávka po pracovní síle napříč všemi obory. Největší však je v technických profesích. „V tomto regionu evidujeme i dostatek volných míst pro uchazeče se základním vzděláním či vyučením,“ prozradil v nedávném rozhovoru pro Trutnovinky ředitel úřadu práce Václav Staněk.

PŘEHLED NEZAMĚSTNANOSTI V KRAJI SRPEN

okres počet lidí bez práce nezaměstnanost
Hradec Králové    5274    4,7 %
Trutnov    3430    4,3 %
Náchod    3143    4,1 %
Jičín    1607    3,0 %
Rychnov    1118    2,0 %

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
 

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama