reklama 

Nezaměstnanost je sice extrémně nízká, ale chybí mladí a pracovníci s kvalifikací

11.3.2017  •  Ekonomika  • 
čtenost 1822

Trutnov – „Absolvoval jsem školu a zakončil ji maturitou. Nejdříve jsem se rozhodl nastoupit u jedné místní firmy. Když mně nabídli nástupní plat patnáct tisíc, rozhodl jsem se, že si najdu práci v zahraničí. Umím anglicky a trochu německy, tak se snad chytím. Chystám se za prací do Německa,“ řekl nám devatenáctiletý Mirek z Trutnova.

Nezaměstnanost je sice extrémně nízká, ale chybí mladí a pracovníci s kvalifikací

Jeho případ není ojedinělý.  Do Prahy případně do USA se hodlá vypravit také Lenka Marečková z Trutnova. Podle ní to tady nemá budoucnost. „Nízké platy, problémy, když nemáte praxi. Nemám trpělivost čekat, až se něco změní. Musím si to změnit sama. Mám nabídku v Praze a kamaráda mám v Americe, co nejdříve se rozhodnu a vypadnu z Podkrkonoší,“ uvedla Lenka.

Přestože je nezaměstnanost v trutnovském regionu hodně nízká a její míra koncem února činila 4,4 procenta, což je 3469 lidí bez práce, firmy se potýkají s nedostatkem pracovníků. Volných pracovních míst úřad práce eviduje sice 1223, ale většina z nich jsou pro kvalifikované pracovníky, kterých je dlouhodobě nedostatek. Dalším problémem jsou dlouhodobě nezaměstnaní.

„Jsou to uchazeči, kteří jsou v naší evidence déle než dva roky. Našim úkolem je dostat je na trh práce.  Proto uvolňujeme velkou finanční částku na veřejně prospěšné práce, kde by mohli najít uplatnění,“ prozradil ředitel úřadu práce Václav Staněk.  Firmy v trutnovském regionu mají zájem také o absolventy škol. Ti ale podle ředitele Staňka chybí.

K tomu je určen projekt Záruky pro mladé. „Částkou 3,5 milionu korun jsme podpořili šestnáct uchazečů - absolventů po škole bez praxe. To jim umožní ve firmách získat dvanáctiměsíční praxi,“ poznamenal Staněk. Ten sice považuje za dobrou zprávu nízkou nezaměstnanost, zároveň však za špatnou, že uchazeči, kteří by byli schopni pracovat, nejsou.

Královehradecký kraj s mírou nezaměstnanosti 3,8 procenta je třetí v zemi. Trutnovsko mělo ještě loni nezaměstnanost 9,8 procenta, ke konci ledna letošního roku to bylo 4,3 procenta. „V rámci kraje byl trutnovský region dlouhá léta s nejvyšší nezaměstnaností poslední. V současné době je třetí z pěti oblastí,“ dodal ředitel úřadu práce.

PŘEHLED NEZAMĚSTNANOSTI V KRAJI ÚNOR

okres počet lidí bez práce nezaměstnanost
Hradec Králové    5014    4,2 %
Trutnov    3469    4,2 %
Náchod    3415    4,4 %
Jičín    1724    3,1 %
Rychnov    1018    1,8 %

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama