reklama 

Extrémně nízká nezaměstnanost, bez práce je stále méně lidí. Chybějí kvalifikovaní

11.5.2017  •  Ekonomika  • 
čtenost 956

Trutnov – Tak nízká nezaměstnanost, jak byla zaznamenána ke konci minulého měsíce, tady ještě nebyla. Její míra dosáhla výše 3,5 procenta, což je o půl procenta méně než měsíc předtím a o 1,4 procenta méně než ve stejném období minulého roku. V závěru dubna bylo bez práce 2844 lidí, to je o 331 méně než v březnu.

Extrémně nízká nezaměstnanost, bez práce je stále méně lidí. Chybějí kvalifikovaní

Na extrémně nízké nezaměstnanosti se podílí nejen příznivá ekonomická situace v zemi, ale také rozjezd sezónních prací zejména ve stavebnictví. „To, že je nezaměstnanost nízká, je určitě dobrá zpráva. Práce je více a dá se sehnat. Celou zimu jsem pracoval na horách, a to už třetím rokem. Když skončí zimní sezóna, věnuji se tesařině v Trutnově a okolí. Zatím to funguje,“ řekl nám Zdeněk Mrázek z Trutnova.

Bohužel, i přes velmi nízkou nezaměstnanost stále chybí dostatek kvalifikovaných pracovních sil i mladých lidí, kteří by mohli obsadit nabízená místa. Firmy se stále potýkají s nedostatkem pracovníků. Volných pracovních míst úřad práce eviduje sice 1188, ale většina z nich jsou pro kvalifikované pracovníky, kterých je dlouhodobě nedostatek.

Dalším problémem jsou dlouhodobě nezaměstnaní. „Jsou to uchazeči, kteří jsou v naší evidence déle než dva roky.  Našim úkolem je dostat je na trh práce.  Proto uvolňujeme velkou finanční částku na veřejně prospěšné práce, kde by mohli najít uplatnění,“ prozradil ředitel úřadu práce Václav Staněk.  Firmy v trutnovském regionu mají zájem také o absolventy škol. Ti ale podle ředitele chybí.

„Rád bych zůstal v Trutnově, protože tady mám kamarády i rodinu a jsem patriot. Chci ale práci, kde si vydělám. Naštěstí mě baví cizí jazyky, takže se dobře domluvím německy. Rozhodl jsem se, že v létě pojedu pracovat do Německa. Tam za stejnou práci, kterou bych vykonával tady, dostanu trojnásobek. Jít za lepším, považuji za zcela legitimní, pokud se to tady nezmění,“ uvedl třiadvacetiletý Trutnovák Patrik, který by chtěl u západních sousedů pracovat v technické profesi.

Královehradecký kraj se s třemi procenty dělí s Pardubickým krajem o druhou příčku v zemi s nejnižší mírou nezaměstnanosti. „V rámci kraje byl trutnovský region dlouhá léta s nejvyšší nezaměstnaností poslední. To už naštěstí neplatí,“ dodal ředitel úřadu práce.

PŘEHLED NEZAMĚSTNANOSTI V KRAJI DUBEN

okres počet lidí bez práce nezaměstnanost
Hradec Králové    4149    3,5 %
Trutnov    2844
   3,5 %
Náchod    2641    3,5 %
Jičín    1260    2,3 %
Rychnov      796    1,4 %

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz

 

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama