reklama 

Nezaměstnanost je na rekordně nízké úrovni, spadla už pod tři procenta

10.12.2017  •  Ekonomika  • 
čtenost 570

Trutnov – Přestože začala zima a skončily sezónní práce, na nezaměstnanosti to není vůbec znát. Právě naopak. Ke konci listopadu bylo bez práce 2363 lidí, což je o 71 méně než v závěru října a o 963 méně než ve stejném období minulého roku. Míra nezaměstnanost dokonce spadla pod tři procenta a dosáhla výše 2,9 procenta. Loni v tuto dobu byla 4,1 procenta.

Nezaměstnanost je na rekordně nízké úrovni, spadla už pod tři procenta

Vliv na nízkou nezaměstnanost, která je nejnižší ze všech zemí Evropské unie, má především prosperující ekonomika v zemi. Stále ale platí, že zaměstnavatelé nemají k dispozici dostatek kvalifikovaných pracovních sil. Volných míst bylo sice 1705, problémem ale je, že většina těchto míst je určena právě kvalifikovaným lidem.

Stejně jako jinde v republice, také firmy v trutnovském regionu pořád postrádají dostatek pracovníků včetně mladých lidí, kteří by mohli obsadit nabízená místa, zejména v technických profesích. Zájem je také o absolventy škol. Ti ale stále chybí. Společnosti, kterým se podaří chybějící pracovníky získat, musejí nyní vynaložit více finančních prostředků na mzdy.

„Nedávno jsem nastoupil do jedné zdejší firmy. Předtím jsem nějakou dobu pracoval v zahraničí. Mám docela slušnou kvalifikaci, tak jsem neměl problém sehnat práci z odpovídající mzdou. Myslím si ale, že tak tři roky zpátky by ta mzda tak vysoká nebyla. Vzniklo ale konkurenční prostředí. Ekonomice se daří a je to znát,“ řekl nám Pavel Kábrt z Trutnova.

V současné době jsou k dispozici volná místa pro číšníky, servírky, kuchaře, pekaře, zdravotní sestry, kadeřníky, maséry, technology, prodejní asistenty, pomocné dělníky, prodavače, řidiče, stavební dělníky, pomocné síly do kuchyně, svářeče, projektové manažery, učitele, realitní makléře a mnohé další profese.

PŘEHLED NEZAMĚSTNANOSTI V KRAJI LISTOPAD

okres počet lidí bez práce nezaměstnanost
Hradec Králové    3576    2,8 %
Trutnov    2363
   2,9 %
Náchod    2285    3,0 %
Jičín    1051    1,9 %
Rychnov      688    1,2 %

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama