reklama 

Práce je i tady, ale já se za ní vydal do zahraničí a nelituji. Je to dobrá zkušenost

14.8.2017  •  Ekonomika  • 
čtenost 1800

Trutnov – Vystudoval střední školu. Pak rok příležitostně pracoval a snažil se vyhýbat úřadu práce. Původně chtěl na vysokou školu, ale záměr odložil. „Mám to v plánu příští rok,“ řekl nám jednadvacetiletý David z Trutnova. Letos na jaře zvolil jinou cestu. Zabrousil na internetu, a protože je jazykově vybavený, vydal se do zahraničí.

Práce je i tady, ale já se za ní vydal do zahraničí a nelituji. Je to dobrá zkušenost

„Vždycky jsem snil o tom, že budu dělat průvodce turistů v cizině. S rodiči jsme jezdili hodně do Německa, tak jsem si pořádně nastudoval Mnichov (na ilustračním snímku) a Berlín. Obrátil jsem se na jednu agenturu a jel jsem na pohovor. Umím anglicky a německy. Byli dost překvapení, jaké mám znalosti o obou městech. Tak jsme se dohodli,“ napsal nám na mail David.

Do Německa odjel začátkem května a práci průvodce vykonává už čtvrtým měsícem. Nemůže si ji vynachválit. „Je to hrozně fajn, pracuji čtyři až pět dnů v týdnu, podle poptávky. První měsíc a něco jsem byl v Berlíně, ale už jsem zakotvil v Mnichově,“ prozradil. A kolik si zatím vydělal? To úplně prozradit nechce. „O penězích bych nerad mluvil, ale můžu prozradit, že je to zatím více než za rok práce na Trutnovsku.“

Podle něj se dá práce docela dobře sehnat i doma. „I když je to finančně horší než v Německu, jde to. Každý neumí jazyky, nemá odvahu jít pracovat do ciziny nebo je raději doma. Každopádně doporučuji učit se cizí jazyky, a to i starší generaci. Vždycky se to vyplatí. Nikdy nevíte, kdy se vám to bude hodit,“ poznamenal moudře David, který se ještě domů nechystá. „Možná příští rok na jaře. Chtěl bych přece jenom zkusit studium na vysoké,“ dodal.

A jak to aktuálně vypadá s vývojem nezaměstnanosti v trutnovském regionu? Ekonomická situace je v zemi příznivá, takže i počet lidí bez práce je nízký. Na konci července bylo bez práce 2546 osob, to je o 102 méně než v závěru června a 948 méně než ve stejném období minulého roku. Míra nezaměstnanosti dosáhla výše 3,3 procenta, zatímco loni to bylo 4,4 procenta.

Úřad práce má k dispozici 1418 volných pracovních míst. Stále ale platí, že většina z nich je určená pro kvalifikované pracovníky.  Firmy pořád postrádají dostatek pracovníků, i mladých lidí, jako je David, kteří by mohli obsadit nabízená místa. Firmy v trutnovském regionu mají zájem také o absolventy škol. Ti ale stále chybí. Výrazným problémem jsou také dlouhodobě nezaměstnaní, kteří jsou v evidenci úřadu práce déle než dva roky. 

PŘEHLED NEZAMĚSTNANOSTI V KRAJI ČERVENEC

okres počet lidí bez práce nezaměstnanost
Hradec Králové    3822    3,3 %
Trutnov    2546
   3,3 %
Náchod    2379    3,3 %
Jičín    1100    2,2 %
Rychnov      715    1,4 %

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Ilustrační foto: dicasdeberlim.com.bt, Hynek Šnajdar

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama