reklama 

Nezaměstnanost na Trutnovsku je stále hodně nízká, firmy hledají další pracovníky

12.9.2017  •  Ekonomika  • 
čtenost 1729

Trutnov – Nezaměstnanost je koncem léta na rekordně nízké úrovni. Česká republika ji má nejnižší ze všech zemí Evropské unie. Na jedné straně potěšující zpráva, na straně druhé příliš nejásají zaměstnavatelé. Mají nedostatek kvalifikovaných pracovníků, kteří na trhu práce nejsou a musejí vynakládat více peněz na mzdy.

Nezaměstnanost na Trutnovsku je stále hodně nízká, firmy hledají další pracovníky

Také v trutnovském regionu je situace stejná a počet lidí bez práce je nízký. V závěru srpna bylo bez práce 2624 osob, což je o 911 lidí méně než ve stejném období minulého roku. Nynější míra nezaměstnanosti je 3,2 procenta, zatímco loni na konci srpna byla 4,3 procenta. Vliv na nízkou nezaměstnanost má nejen prosperující ekonomika, ale také sezónní práce, zejména ve stavebnictví. Tento trend se dá předpokládat i na podzim. Potom by se měla nezaměstnanost, ostatně jako každý rok, mírně zvýšit.

V současné době je k dispozici více než 1400 volných pracovních míst. Stálým problémem je, že většina těchto míst je určena kvalifikovaným silám a těch je chronický nedostatek. „Bohužel stále bojujeme s nedostatkem lidí. Situace se snažíme všemožně řešit, ale moc se to nedaří,“ řekl nám zástupce jedné z trutnovských společností. Firmy skutečně pořád postrádají dostatek pracovníků, i mladých lidí, kteří by mohli obsadit nabízená místa. V trutnovském regionu mají zájem také o absolventy škol. Ti ale stále chybí.

„Podle mého názoru budou muset firmy přidat na mzdách. Nízká nezaměstnanost totiž vytváří konkurenční prostředí. Lidé si dnes mohou práci vybrat a klást si podmínky související s výší platu,“ domnívá se Kamil Falta z Trutnova a něco na jeho názoru bude. Totéž si myslí i nedávno ještě nezaměstnaná Alžběta Hurdálková z Trutnova.

„Jsem vyučená v elektrotechnickém průmyslu. Byla jsem na mateřské dovolené téměř tři roky. Pak jsem nemohla najít práci. To se před necelým půl rokem změnilo a nastoupila jsem do jedné místní firmy. Když se mě ptali, jakou mám představu o platu, tak jsem jim to řekla. Bez problémů mně vyšli vstříc a jsem spokojená, i když pracuji na směny, což je pro mě časově dost náročné,“ prozradila.

Ve druhém čtvrtletí letošního roku trutnovský úřad práce zaznamenal mezi množstvím volných pracovních míst největší poptávku po pomocných a nekvalifikovaných pracovnících, kde bylo 434 volných pracovních míst. Dále to bylo 305 volných míst v oblasti služeb a prodeje. V oblasti obsluha strojů a zařízení, montéři je 275 volných míst, pro pomocné pracovníky v oborech těžba, stavebnictví, výroba je 261 míst, pro technické a odborné pracovníky 131 volných míst.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama