reklama 

Nezaměstnanost lehce stoupla, stále je ale mimořádně nízká

13.1.2018  •  Ekonomika  • 
čtenost 688

Trutnov – Zimní období se překulilo do druhé půlky a obvyklým doprovodným jevem je vyšší nezaměstnanost. Nutno ale dodat, že v trutnovském regionu jen nepatrně. Nezaměstnanost je stále nejnižší za posledních dvacet let. Koncem minulého roku bylo bez práce 2311 lidí.

Nezaměstnanost lehce stoupla, stále je ale mimořádně nízká

To je o 52 více než v závěru listopadu, ale o 968 méně než ve stejném období roku 2016. Míra nezaměstnanosti k poslednímu dni prosince byla rovné tři procenta a poskočila pouze o desetinu. Před rokem to bylo 4,3 procenta. Podle ekonomických analytiků za tímto trendem stojí pokračující ekonomický růst, který se promítl především do průmyslu a služeb.

„Dalším faktorem je významný růst českého průmyslu a jeho klíčových odvětví,“ tvrdí analytici. Rekordně nízký počet nezaměstnaných, a to i v rámci Evropy, má i stinné stránky. Podniky totiž nemohou najít zaměstnance a nedostatek lidí tlačí vzhůru mzdy. Stále platí, a to i v trutnovském regionu, že je ve zdejších firmách velká poptávka po technických profesích a kvalifikovaných silách.

Těch je však stále chronický nedostatek. Koncem minulého roku Úřad práce v Trutnově zaznamenal 1705 volných pracovních míst, což je o 374 více než v závěru roku 2016. I když to na první pohled vypadá dobře, je to spíš problém. Tato místa jsou totiž z velké části učena právě pro kvalifikované síly, kterých je málo.

„Mně nízká nezaměstnanost vyhovuje. Nastoupil jsem v září do jednoho z místních podniků. Řekl jsem jim jakou má představu o mzdě a bez mrknutí oka mi ji dali. To by se před pár lety určitě nestalo,“ myslí si technik Jaromír K. z Trutnova. Z budovy úřadu práce odhodlaně odcházel Jiří Šimánek z obce nedaleko města. Dostal pár tipů na práci a rozhodl se to vzít do vlastních rukou.

„Bez práce jsem jenom krátkou dobu, ale nebaví mě vysedávat doma. Jsem vyučený zámečník a mám svářečských průkaz. Personální oddělení firem objedu autem a jsem přesvědčen, že uspěju a navíc si vydělám slušné peníze,“ řekl nám na chodbě úřadu, ale nechtěl prozradit, v jakých trutnovských firmách se bude ucházet o místo. „Nerad bych to zakřikl, tak si to nechám pro sebe.“

A jaká volná pracovní místa jsou v databázi úřadu práce k dispozici? Zájem je o kuchaře, číšníky, instalatéry, techniky, učitele, lékaře, stavebníky, elektrikáře, mechaniky, svářeče, seřizovače strojů, švadleny, pekaře, manipulační dělníky, pracovníky ochrany objektů, vedoucí přípravy a realizace staveb, operátory ve výrobě a mnohé další profese. Důležitá je však otázka mezd. Jejich výše se odvíjí zejména od kvalifikace, ale při nedostatku pracovníků, mnohdy firmy nabízejí více peněz než v minulosti.

PŘEHLED NEZAMĚSTNANOSTI V KRAJI PROSINEC

okres počet lidí bez práce nezaměstnanost
Hradec Králové    3452    3,1 %
Trutnov    2311
   3,0 %
Náchod    2279    3,4 %
Jičín    1053    2,1 %
Rychnov      685    1,4 %

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
 

 

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama