Pátek

14. června 2024

Nyní

Zítra

12°

Svátek má

Policie zadržela dvě skupiny zlodějů aut, kradli je v Krkonoších i v Trutnově

28. 3. 2012

Policie zadržela dvě skupiny zlodějů aut, kradli je v Krkonoších i v Trutnově 0 snímků
Kriminalisté úspěšně ukončili vyšetřování dvou skupin pachatelů sériových krádeží motorových vozidel v trutnovském okrese. Přestože několik let zaznamenali nižší počet krádeží aut v Krkonoších a okolí zejména v průběhu zimních sezón, na přelomu minulého a letošního roku krádeží aut přibylo.

V těchto dnech policisté zadrželi dva muže ve věku 24 a 28 let z Ústí nad Labem, které obvinili z krádeží tří vozidel VW Multivan. Vždy šlo o auta odcizená v horských střediscích v období od prosince minulého do února letošního roku.

„Dvojice mužů po příjezdu do hor si na vybraném parkovišti vytipovala vhodné vozidlo pro odběratele. Nad ránem, kdy předpokládali, že nebudou nikým rušeni, 28letý recidivista s bohatými zkušenostmi s krádežemi aut i v zahraničí vytipované auto otevřel a připravil k nastartování,“ popsala činnost zlodějů policejní mluvčí Ivana Ježková.

Kolem šesté hodiny ranní nenápadně z hor odjížděli každý v jiném autě. Bezprostředně po odcizení vozidlo předávali dál.

Oba podezřelé muže za dramatických okolností zadrželi kriminalisté za účasti zásahové jednotky po poslední krádeži auta s německou SPZ z parkoviště v Peci pod Sněžkou.

„Starší a zkušenější recidivista začal policistům ujíždět poté, co obě vozidla chtěli před Horním Maršovem zastavit. Riskantní jízdou až do Svobody nad Úpou ohrožoval ostatní účastníky silničního provozu. Po zapadnutí do sněhové závěje z vozidla vyskočil a začal utíkat. Ačkoliv byl pronásledovaný muž fyzicky velmi zdatný s aktivní znalostí bojových umění, následovalo rychlé zadržení obou mužů a jejich převezení do policejní cely,“ uvedla mluvčí.

Při výslechu se oba doznali ke krádežím dalších dvou vozů Volkswagen Multivan. Celková škoda, kterou způsobili, přesahuje částku 1,5 milionů korun. Oba muži jsou obviněni z přečinu krádeže a jsou stíháni vazebně. V případě odsouzení jim hrozí osmileté vězení.

Krátce na to byla v Polsku zadržena další, tentokrát čtyřčlenná organizovaná skupina polských zlodějů ve věku od 20 do 22 let. „Kriminalisté je podezírají, že kradli osobní auta převážně přímo v Trutnově v průběhu druhé poloviny minulého roku. Odcizená auta byla po převozu za hranice ve většině případů okamžitě rozebírána na náhradní díly a ty dále prodávány,“ doplnila Ježková.

Policii se zatím podařilo prokázat zadržené skupině mladíků krádeže pěti vozidel VW a Audi. Škoda dosáhla výše téměř 500 tisíc korun.

Ježková upozornila, že turisticky atraktivní Krkonoše jsou pro zloděje luxusních vozů ideálním místem. Proto policie v této destinace posiluje hlídkovou službu.

„Bezproblémové převážení odcizených aut přes hranice k našim sousedům je pro velkým problémem, a nejen při objasňování krádeží, usvědčování pachatelů, ale i při sledování a zajišťování odcizených aut,“ dodala mluvčí. Loni bylo v Trutnově odcizeno 11 vozidel, v sedmi případech byl zjištěn pachatel.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Policie ČR