reklama 

Na Jiráskově náměstí měl být Stalinův pomník. Jako vděk za osvobození

23.10.2014  •  Krimi  • 
čtenost 897

Trutnov - Po druhé světové válce se sovětský diktátor J. V. Stalin (1878 až 1953) těšil v Československu velké popularitě. Na mnoha místech vznikaly tehdy jeho pomníky a ani Trutnov nechtěl zůstat pozadu. V březnu 1946 bylo na Městském národním výboře (MNV) v Trutnově zahájeno jednání o úpravě Stalinova (dnes Jiráskova) náměstí.

Na Jiráskově náměstí měl být Stalinův pomník. Jako vděk za osvobození

Měl zde být postaven pomník s bustou J. V. Stalina s využitím podstavce pod bustou Uffo Horna. Již 9. května 1946 proběhlo na náměstí slavnostní položení základního kamene Stalinova pomníku.

Toho dne byl do něj vložen pamětní zápis, který vypracoval prof. Karel Horák z trutnovského gymnázia. Zápis zněl: „Na věčnou paměť našeho národního osvobození a vítězství, ke kterému dovedl slavnou Rudou armádu její vrchní velitel generalissimus Josef V. Stalin, a v neskonalé vděčnosti nás živých i budoucích stavíme tento pomník, aby byl znamením našich díků pro všechny časy. Dáno v Trutnově 9. května l. p. 1946 v první výročí dne našeho druhého osvobození. Místní národní výbor v Trutnově.“

Základní kámen pomníku byl položen, ale další práce k jeho konečné realizaci neprobíhaly. V listopadu 1949 se proto Místní akční výbor Národní fronty v Trutnově usnesl doporučit MNV v Trutnově, aby o příštích Stalinových narozeninách v prosinci 1950 již jeho pomník ve městě stál.

Rada MNV v Trutnově v listopadu 1949 schválila, že v příštím roce pomník nechá postavit, a to k výročí diktátorových narozenin. Současně rozhodla, aby MNV v Trutnově navrhl zvláštní komisi pro postavení pomníku, které by byla svěřena péče o provedení všech prací, a to až k dokončení a odhalení pomníku v dané lhůtě.

IMG 0465

Pomník ovšem nakonec postaven nebyl. Zbyl z něj pouze základní kámen, který je dodnes k vidění v severní části parčíku na Jiráskově náměstí. Jedná se o betonový blok o výšce 47 cm. Blok, který je uvnitř dutý, původně zakrývala deska. Dutina uvnitř sloužila jako schránka pro uložení pamětní listiny.

Pomník měl být zřejmě proveden ve stejném duchu jako nedaleká busta Aloise Jiráska. A jaká měla být jeho podoba? V Muzeu Podkrkonoší se dochoval sádrový model poprsí J. V. Stalina od trutnovského sochaře Ladislava Faltejska. Pochází z roku 1949 a je dost dobře možné, že právě takto měla Stalinova busta vypadat.

Ondřej Vašata
Muzeum Podkrkonoší
Foto: Miloš Šálek

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama