reklama 

V trutnovském regionu chybějí policisté, při náboru už není podmínkou maturita

13.3.2018  •  Krimi  • 
čtenost 2627

Trutnov – „Podstav policistů tady máme, ale snažíme se doplnit počet systematizovaných služebních míst,“ řekl při nedávné tiskové konferenci šéf trutnovských policistů Pavel Škandera. Jinými slovy: do konce minulého roku chybělo v trutnovském obvodu jedenáct policistů. Bylo jich tedy 281, ale bylo by jich ve službě potřeba 292.

V trutnovském regionu chybějí policisté, při náboru už není podmínkou maturita

Podle Škandery méně policistů ve službě nemělo vliv na objasňování trestných činů v regionu. Naopak objasněnost byla 70,3 procenta, což je 3,5 procenta více než v roce 2016. „I s menším počtem policistů jsme byli úspěšnější, i když je zřejmé, že stav bychom potřebovali doplnit,“ uvedl vedoucí územního odboru.

Loni ukončilo pracovní poměr a odešlo do civilu deset policistů, zatímco do služby bylo přijato devět. „Nedostatek policistů nás trápí nejvíce na menších obvodních odděleních, mezi které patří například Špindlerův Mlýn, Svoboda nad Úpou, Pec pod Sněžkou či Žacléř, kde je ten početní stav nižší než by měl být. Dokážeme to ale pokrýt tak, aby byl výkon služby nepřetržitý. Ten snížený počet je ale citelný,“ upozornil Škandera.

Prioritou je ale plná kapacita zejména u kriminální policie a vyšetřování, aby bylo plně zajištěno vyšetřování trestných činů i jejich objasněnost. „Naší snahou je nové uchazeče přijímat, oslovit mladé lidi, kteří by měli o práci u policie zájem. Nemáme problém přijmout jakýkoliv počet. Chceme ten počet stabilizovat,“ poznamenal šéf trutnovských policistů.

Od nového roku je k dispozici náborový příspěvek. Ten činí v Královéhradeckém kraji 75 tisíc korun a nové posily ho dostanou po půl roce služby, což v minulých letech nebylo. „Od nového roku lze rovněž přibírat mladé policisty bez maturity s tím, že mají možnost si ji do tří let dodělat, aby mohli potom v kariérním růstu pokračovat,“ dodal Škandera. Nutností u nových adeptů je zdravotní způsobilost, absolvování psychotestů i fyzických testů a poté roční odborná příprava.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
 

 

 

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama