reklama 

Léky na výrobu „perníku“ se z Polska stále pašují ve velkém

29.11.2018  •  Krimi  • 
čtenost 1061

Pokud nebudou u našich severních sousedů léky s obsahem pseudoefedrinu, které slouží k výrobě pervitinu, na předpis nebo v Polsku nevznikne účinná zákonná norma, budou se dál pašovat do České republiky, o čemž trutnovský region ví svoje. Zatím poslední případy odhalili v těchto dnech královéhradečtí celníci.

Léky na výrobu „perníku“ se z Polska stále pašují ve velkém

„Navodit pohodové okamžiky před vánočními svátky způsobem, který bohužel vážně ohrožuje zdraví a není legální, se rozhodlo během několika posledních dnů pět mužů. Z Polska do Čech vezli léky s obsahem pseudoefedrinu,“ uvedla Jitka Fajstavrová, mluvčí Celního úřadu.

Včera odpoledne celníci na Trutnovsku zastavili tříčlennou osádku automobilu s muži ve věku 35, 34 a 30 let. U nohou spolujezdce řidiče našli batoh s notebookem a za ním papírovou tašku s 660 tabletami léčiva Sudafed. „Pasažéři svorně vypověděli, že jim tam batoh zanechal stopař, který je požádal, aby jej odvezli na stanovené místo v Polsku. Dva z mužů byli v minulosti soudně trestáni,“ prozradila mluvčí.

Tomu minulý pátek předcházel podobný případ. Celníci ještě v polském příhraničí kontrolovali vozidlo směřující do českého vnitrozemí. V autě na podlaze pod předním sedadlem spolujezdce byl černý batoh, v němž bylo ukryto celkem 1468 tablet léků Infex, Zatoki, Apselan, Metafen Zatoki a Sudafed. „Také k tomuto zavazadlu se dva muži ve věku 23 a 40 let neznali, pouze spolujezdec uvedl, že ho našel v Polsku u obchodního domu pohozený u silnice v trávě. Také on má bohatou trestní minulost,“ dodala Fajstavrová.

Pachatelům za tyto činy hrozí pětileté vězení. Podle mluvčí celníků bylo od října letošního roku dosud zachyceno při namátkových kontrolách více než 7600 tablet léků obsahujících pseudoefedrin, z něho lze vyrobit pervitin. Převážení léků z nedalekého Polska, které slouží k výrobě této nebezpečné drogy, je nekonečným příběhem. Kromě celníků se na potírání těchto činů podílejí policisté a Toxi tým.

Policisté připustili, že problémem v drogové oblasti je blízkost Polska, kde se dají koupit léčiva potřebná k výrobě pervitinu bez předpisu. „Samozřejmě nás to hodně trápí. Už v roce 2010 chtěly středoevropské státy prodej léků regulovat a domluvily se, že budou na lékařský předpis. Polsko se tehdy k této dohodě nepřipojilo,“ řekl letos na jaře Trutnovinkám vrchní komisař trutnovské policie Pavel Horný.

I když od začátku minulého roku došlo i v Polsku k regulaci výdeje těchto léků, účinek to má prakticky nulový. „Pro toho, kdo je chce nakoupit, není problém ve větším městě obejít více lékáren a větší množství sehnat,“ konstatoval policejní komisař.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Celní úřad

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama