reklama 

V Malé kotelní jámě spadla lavina, naštěstí se obešla bez obětí

22.3.2019  •  Krimi  • 
čtenost 1036

Zhruba 800 metrů dlouhá lavina se včera odpoledne sesula v západní části nejvyšších českých hor Krkonoš. Událost se odehrála v Malé kotelní jámě a na vlastní oči ji vidělo několik německý turistů, kteří ihned kontaktovali na linku 112 Horskou službu s tím, že se v místě pádu laviny pohyboval nějaký muž.

V Malé kotelní jámě spadla lavina, naštěstí se obešla bez obětí

„Toho však po jejím sesuvu už neviděli. Ihned jsme tedy sestavili dva týmy lavinových pátračů a přesunuli se do lokality Malé kotelní jámy, kde první tým začal prohledávat sněhovou masu pomocí lavinových vyhledávačů.“ popsal začátek akce Pavel Jirsa, náčelník Horské služby Krkonoše.

Druhá skupina záchranářů pátrala v okolí laviny, zda se muž nevyskytuje někde poblíž. „Po nějaké době byl nalezen člověk, který odpovídal popisu. Během rozhovoru přiznal, že se na lavinovém svahu pohyboval, ale tvrdil, že lavinu nestrhl a ve chvíli sesuvu už byl opodál,“ uvedl náčelník.

V blízkosti sněhového živlu už nikdo jiný nebyl a pátrání bylo ukončeno kolem šestnácté hodiny s konstatováním, že naštěstí nedošlo k obětem na životech. „Protože jsme ale měli v místě laviny naše týmy záchranářů, rozhodli jsme se, že událost využijeme pro lavinové cvičení,“ doplnil Jirsa.

Náčelník zároveň upozornil, že v Krkonoších je v současné době vyhlášen 3. stupeň lavinového nebezpečí a o aktuálním stavu lavinové situace lze získat informace na webových stránkách Horské služby www.hscr.cz. „Vyzýváme návštěvníky hor, aby se nepohybovali ve volném terénu na svazích nad 35 stupňů a dbali zvýšené opatrnosti i na svazích nad 30 stupňů,“ důrazně varoval.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Horská služba Krkonoše

 

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama