reklama 

Senior zkolaboval při výstupu na Sněžku, zachránil ho defibrilátor

7.7.2019  •  Krimi  • 
čtenost 2783

Zhruba sto metrů před vrcholem Sněžky při včerejší jubilejní cestě v Krkonoších zkolaboval starší muž. K události došlo krátce před půl třetí odpoledne. Seniorovi se zastavilo srdce a obnovit jeho činnost se podařilo při resuscitaci pomocí defibrilátoru.

Senior zkolaboval při výstupu na Sněžku, zachránil ho defibrilátor

„V té době jsme právě z Pece pod Sněžkou vyráželi k pádu cyklisty s odřeninami horních končetin. Po domluvě s dispečinkem linky 155 Královéhradeckého kraje jsme však upřednostnili resuscitaci muže ohroženého na životě,“ uvedl Jakub Novák, zasahující člen Horské služby Krkonoše. Když záchranáři dorazili na místo, obsluha horní stanice lanovky už prováděla resuscitaci pomocí automatizovaného laického defibrilátoru.

 

„Ihned jsme pacienta převzali a pokračovali. Krátce na to dorazili naši kolegové z polské GOPR a do resuscitace se zapojili,“ popsal záchranu turisty Novák s tím, že pokusy obnovit muži životní funkce trvaly až do příletu vrtulníku Letecké záchranné služby (LZS) z Hradce Králové. Přibližně v tu dobu se horským záchranářům podařilo muži obnovit srdeční činnost.

„Lékař LZS potom postiženému podal potřebné léky a provedl zajištění dýchacích cest. Pak jsme muže naložili na nosítka a šetrně přenesli k vrtulníku, který dosedl asi padesát metrů od nás. Ten pacienta transportoval k dalšímu ošetření do nemocnice v Trutnově,“ doplnil člen horské služby a poznamenal, že po skončení zásahu kontaktovala horská služba ještě zraněného cyklistu, zda jeho ošetření zdravotníky proběhlo úspěšně.

„Je to v pořadí už druhá úspěšná resuscitace za pomoci defibrilátorů, které Královéhradecký kraj zakoupil a umístil na krkonošských horských boudách a na horní stanici lanovky na Sněžku. Ukazuje se, že to bylo prozíravé a AED dokážou laičtí uživatelé správně použít,“ komentoval včerejší akci Pavel Jirsa, náčelník Horské služby Krkonoše.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Horská služba Krkonoše

 

 

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama