Čtvrtek

18. července 2024

Nyní

20°

Zítra

21°

Svátek má

Pes uštval jelena. Hlídejte si své psy, prosí ochránci přírody pejskaře

25. 11. 2019

page.Name
Smrtelným pádem ze zdi skončila pro jelena divoká honička se psem. Došlo k ní v pátek a opětovně rozvířila diskusi nad pohybem psů na území Krkonošského národního parku.

Incident vyvrcholil nad Studeným kolenem pod Špindlerovým Mlýnem. "Volně pobíhající pes štval jelena, který následně spadnul ze čtyřmetrové opětné zdi na silnici a na místě se zabil. Podle očitých svědků se jednalo o huskyho s postrojem. Jeho majitel nebyl nikde v dosahu," oznámil mluvčí Správy Krkonošského národního parku Radek Drahný.

Jakmile informace pronikla na sociální sítě, ihned se strhla diskuse nad příčinami. Zatímco na polské straně Krkonošského národního parku pes musí být přímo na vodítku, na české straně hor není vodítko nutné. Pes ale musí být pod jednoznačnou kontrolou svého pána. To ovšem znamená, že musí být v dosahu svého pána, kdykoli odvolatelný zpět. "V tomto případě majitel psa evidentně zanedbal své povinnosti a v důsledku této nedbalosti vznikla škoda převyšující 70 tisíc korun," upřesnil Drahný.

V průběhu celého roku registrují ochránci přírody řadu konfliktů mezi majiteli psů a ostatními turisty, případně s divokými i hospodářskými zvířaty v Krkonoších. Stejně tak zvěř je volným pobíháním psů značně stresována. "Prosíme majitele psů, aby si uvědomili, že i v případě domácího psa se stále jedná o šelmu a odpovědnost za jeho chování nese jeho majitel," dodal mluvčí Radek Drahný.

(pac, tz-dra)
pavel@trutnovinky.cz