Čtvrtek

30. května 2024

Nyní

16°

Zítra

17°

Svátek má

Policisté s defibrilátorem zachránili život hráči nohejbalu

13. 12. 2019

Policisté s defibrilátorem zachránili život hráči nohejbalu 0 snímků
Jak je důležité míti defibrilátor. I tak by se dal nazvat příběh s dobrým koncem, který se odehrál koncem listopadu v Tyršových sadech v Hostinném.

Muž s přítelkyní přišli poděkovat policistům za záchranu života.

V tamní sokolovně se tehdy konal turnaj v nohejbale. „Podle informací předaných od záchranné služby tam jeden z hráčů po odehrání zápasu zkolaboval. Policisté dorazili na místo v řádu několika minut a okamžitě od ostatních účastníků turnaje převzali laickou resuscitaci,“ uvedl policejní mluvčí Lukáš Vincenc.

Policisté pokračovali v nepřímé masáži srdce a připojili muže na defibrilátor AED. Přístroj doporučil celkem tři výboje. „Následně si postiženého převzali do péče přivolaní záchranáři, kteří po účinnosti defibrilátoru zjistili, že muž má obnoven srdeční rytmus,“ upřesnil Vincenc.

Po dalším ošetření na místě zdravotníci převezli muže k hospitalizaci do Fakultní nemocnice v Hradci Králové. „Tam lékař vyhodnotil kolaps jako infarkt, při němž šlo o každou vteřinu,“ zdůraznil Vincenc.

Nyní už muž z nemocnice doma. Dnes dokonce i s přítelkyní, která se turnaje také účastnila, přišli policistům osobně poděkovat. Při rozhovoru v uvolněné atmosféře se zachránci muž s úsměvem řekl: „Cítím se dobře, akorát mě ještě trochu bolí žebra. Resuscitaci jich totiž několik nevydrželo, což ale není při takové záchraně nic neobvyklého“.

Policejní hlídky mají ve své výbavě defibrilátor AED, už mnohokrát se ukázalo, že je to potřebný přístroj. „Hlavním účelem je poskytnout co nejrychlejší pomoc osobám se srdečním kolapsem. Opět se jasně ukázalo, jak velkým přínosem je,“ řekl Vincenc.

Letos policisté na Trutnovsku vyjížděli k devíti případům, kde přicházelo v úvahu využití defibrilátoru AED. Přístroj kromě policie a rychlé záchranné služby používají také hasiči, horská služba a dnes už je umístěn i na místech s větším pohybem osob například v nákupních centrech.

V Hostinném pomohly k záchraně života rychlý zásah policistů, výborná reakce ostatních účastníků turnaje, kteří okamžitě poskytli svému kamarádovi první pomoc, a profesionální práce přivolaných zdravotníků. „Díky pohotovosti všech zúčastněných se podařilo zachránit to nejcennější, lidský život,“ dodal policejní mluvčí Lukáš Vincenc.

(pac, tz-vi)
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Policie ČR