Pondělí

27. května 2024

Nyní

18°

Zítra

15°

Svátek má

V Peci shořela školní chata Bažina, škoda podle odhadů půjde do milionů

16. 12. 2019

V Peci shořela školní chata Bažina, škoda podle odhadů půjde do milionů 0 snímků
Hasiči v neděli večer zasahovali v Peci pod Sněžkou u požáru školní chaty Bažina, která se nachází ve sjezdovce u vleku Javor. Likvidaci ohně komplikovala důležitá okolnost - na místo nevede žádná cesta, kudy by se dostala těžká zásahová technika. Část objektu se musela nechat kontrolovaně dohořet.

Požár byl hasičům ohlášený v neděli v 18:35 hodin. Záchranáři se snažili dopravit základní hasební prostředky na místo požáru pomocí skútrů a rolby. „Na místě jsou tři jednotky hasičů, pomáhá také horská služba a místní rolba. Dle oznámení by se uvnitř chaty neměl nikdo nacházet,“ ohlásila krátce po půl osmé večer mluvčí hasičů Martina Götzová.

"Hasiči nemohli k ohni dostat vlastní techniku a nakonec i sami by museli cestu k chatě absolvovat pěšky. Vyčlenili jsme tedy čtyři naše záchranáře s terénní čtyřkolkou a sněžnými skútry a začali vše k požáru přepravovat,“ uvedl k akci Pavel Jirsa, náčelník Horské služby Krkonoše.

Když se hasiči dostali k místu události, byl už požár v pokročilé fázi. Zhruba o hodinu později se povedlo hasičům získat vodu potřebnou pro hašení. „Na místě se nám podařilo napojit na zasněžovací sytém, hasíme tak pomocí vody na zasněžování,“ oznámila Götzová.

Velitel zásahu povolal k ohni další posily, aby byl na místě dostatek hasičů a hasebních prostředků. „Celkem je na místě už pět hasičských jednotek, hasební zásah pokračuje,“ potvrdila krátce před devátou večer Götzová.

Požár naštěstí neohrožoval žádné další budovy. Oheň se však držel uvnitř domu pod plechovou střechou. "Těsně po 23. hodině se podařilo zasahujícím hasičům požár lokalizovat, nyní probíhají dohašovací práce," ohlásila krátce po jedenácté večer Götzová.

Na místě působil také vyšetřovatel hasičů, který pracuje na objasnění příčiny vzniku požáru. Povolal na místo také specialisty v oboru elektro z Institutu ochrany obyvatelstva z Lázní Bohdaneč. Příčina vzniku je i po dnešním ohledání stále předmětem vyšetřování. "Škoda, kterou plameny napáchaly, byla odhadnuta na 4 miliony korun. Požár chatu prakticky zničil, uchráněné hodnoty představují 50 tisíc korun,“ upřesnila mluvčí hasičů Martina Götzová.

"Celý zásah byl komplikovaný, ať už kvůli čerstvě napadanému sněhu, těžko přístupnému terénu, ale i kvůli silnému větru, který podpořil rozšíření požáru na celý objekt," dodala.

U ohně zasahovali profesionální hasiči z Trutnova a dobrovolní z Pece pod Sněžkou, Horního Maršova, Mladých Buků a Svobody nad Úpou. V noci došlo kolem druhé hodiny ranní k redukci zasahujících jednotek, na místě zůstala už jen dobrovolná jednotka z Pece pod Sněžkou.

"Jednou za čas opět na sněžných skútrech a terénní čtyřkolce hasiče s jejich technikou k chatě dopravíme a vystřídané lidi pak svezeme zpět do Pece,“ doplnil náčelník Jirsa. Horská služba stejným způsobem hasičům pomáhá, kdykoliv se přihodí požár na některé ze špatně přístupných horských bud.

Chata Bažina patří Základní škole kpt. Jaroše v Gorkého ulici v Trutnově, dříve označované jako U Letadla.

(pac, tz-gö)
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Hasiči