reklama 

Rapidně přibylo řidičů, kteří telefonují při jízdě automobilem

14.8.2019  •  Krimi  • 
čtenost 1044

Telefonování za volantem snižuje pozornost řidiče v silničním provozu a může způsobit nehody, a to i tragické. S tímto nešvarem se čím dál více setkávají dopravní policisté. O více než sto procent se zvýšil počet těchto případu na komunikacích kraje včetně trutnovského regionu oproti loňskému roku.

Rapidně přibylo řidičů, kteří telefonují při jízdě automobilem

„Celkem policisté letos zaznamenali u řidičů při jízdě držení mobilního telefonu, což je zákonem zakázáno, už 1418 případů, zatímco loni ve srovnatelném období jich bylo jen 557,“ uvedla policistka Magdaléna Vlčková. Tento trend je na vzestupu i na Trutnovsku, jak potvrdil policejní mluvčí Lukáš Vincenc. „Za zmíněné období jsme zaznamenali 77 řidičů, kteří se nevěnovali příliš řízení a za volantem telefonovali, což je nárůst. Tito řidiči pak dostali pokutu v celkové částce vyšší než 22 tisíc korun. Zda kvůli telefonování došlo k nějaké dopravní nehodě nevíme, protože je to těžko prokazatelné, pokud to účastníci sami nepřiznají,“ dodal mluvčí.

Statistika dokazuje nezvykle velký meziroční nárůst tohoto velmi rizikového chování, které patří mezi přestupkové jednání označované obecně jako Nevěnování se řízení. Podle dopravní policie je jednou z nejčastějších a stále se opakujících příčin dopravních nehod včetně tragických. Loni se na území kraje stalo 5074 dopravních nehod, které byly ve většině případů zapříčiněny nevěnování se řízení.

K zadokumentování těchto přestupků policisté používají monokulární dalekohled, který dokáže chování řidiče osobních či nákladních vozidel zaznamenat až na vzdálenost 800 metrů. „Za držení mobilního telefonu či jiného hovorového zařízení hrozí řidičům na místě finanční postih až do výše 1000 korun, ve správním řízení od 1500 do 2500 korun a přičteny mu na konto budou dva trestné body,“ upozornila Vlčková.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Ilustrační foto: zelenavlna.czDiskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama