reklama 

Pokousání dívky dogou zůstane přestupkem, rozhodl Ústavní soud

12.9.2019  •  Krimi  • 
čtenost 2233
 • komentářů 2

Trutnovský incident z ledna 2017, při kterém doga pokousala v obličeji sedmiletou dívku, není trestným činem. Ústavní soud v Brně dnes potvrdil předchozí rozhodnutí okresního a krajského soudu, které případ nasměrovaly „jen“ do přestupkového řízení.

Pokousání dívky dogou zůstane přestupkem, rozhodl Ústavní soud

Policie přitom případ kvalifikovala jako těžké ublížení na zdraví z nedbalosti, za který majiteli feny tibetské dogy hrozil až rok vězení. S manželkou totiž nechali při odklízení sněhu otevřenou bránu ze zahrady, a pes jim utekl. Na volném prostranství pak pokousal v obličeji sedmiletou holčičku. Zranění si vyžádala třítýdenní léčení.

Okresní soud v Trutnově ale dospěl k závěru, že způsobená zranění nedosahují dostatečné intenzity pro tzv. zohyzdění (termín z trestního zákoníku) a že nešlo o trestný čin. Případ předal k vyřešení Městskému úřadu v Trutnově. Následnou stížnost státního zástupce zamítl Krajský soud v Hradci Králové. Vycházel také z výpovědí nezletilých svědků, podle kterých dívenka psa hladila, přestože na ni vrčel. Nebyla navíc pod dozorem žádného dospělého.

Rodina dívky ale dál trvala na tom, že se jednalo o trestný čin a že majitelé psa měli být odsouzeni. Nakonec se obrátila na Ústavní soud, ten ale jejich stížnost zamítl. Navíc, než se věc podařilo projednat, uplynula promlčecí doba přestupku. Majitelé psa tak zřejmě nebudou potrestáni ani pokutou.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Ilustrační foto: www.dharmapala.cz

 

Diskuse

13.9.2019 Petr Bohuslavský
Jasný důkaz toho,že úroveň justice v ČR se již mílovými kroky blíží úrovni Severní Koreje,co dodat??? Tak už máme,co jsme chtěli!!! Sbohem,právní státe!
1.10.2019 Petr Bohuslavský
PS:a to jsem jen bývalý státem placený kynolog a psovod (jen)!!!

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama