Čtvrtek

13. června 2024

Nyní

16°

Zítra

18°

Svátek má

Skialpinista se choval nezodpovědně, zlobí se záchranáři

28. 3. 2020

Skialpinista se choval nezodpovědně, zlobí se záchranáři 0 snímků
Záchranářský vrtulník musel dnes v poledne zasahovat v Krkonoších. Mladý skialpinista tam utrpěl vážné zranění při pádu v extrémním terénu. Záchranáři označují jednání lyžaře za nezodpovědné. V Česku totiž aktuálně platí nouzový stav.
K úrazu došlo na úbočí Studniční hory. Muž se v oblasti pohyboval ještě s dalšími dvěma sportovci. Po pádu v extrémním terénu museli do akce lidé z Horské služby, hasiči a zdravotníci. Náročný zásah vrtulníku ve Velké Studniční jámě si vyžádal využití podvěsu.

Zraněného záchranáři na laně vyzvedli z lavinového svahu a transportovali na nejbližší dostupné místo. Tam mu už mohli poskytnout potřebnou přednemocniční péči. "Po základním vyšetření a stabilizaci zdravotního stavu byl letecky převezen do Fakultní nemocnice v Hradci Králové, mimo jiné s podezřením na poranění hrudníku. Zraněný byl při vědomí a se záchranáři komunikoval," uvedl Ivo Novák, mluvčí Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje.

Zdravotníci považují jednání mladého muže a jeho dvou kamarádů za nezodpovědné. "Vše nasvědčuje tomu, že se celá skupina sportovců nelegálně pohybovala v první zóně národního parku, navíc v době vyhlášeného nouzového stavu," upozornil mluvčí Ivo Novák.

Do akce musely kromě posádky vrtulníku ještě další desítky záchranářů z různých složek Integrovaného záchranného systému. "Pokud by se navíc vystavili kontaktu s rizikovým jedincem, znamenalo by to karanténu, mimo jiné pro celou posádku vrtulníku, tedy pilota, lékaře a leteckého záchranáře. Minimálně na čtrnáct dnů  by se tak oslabil tým letecké záchranné služby pro Královéhradecký a část Pardubického kraje," zdůraznil Ivo Novák.

V době nouzového stavu a stále ještě platného omezení volního pohybu osob by lidé měli podle záchranářů zvážit, zda je skutečně nutné tak hodně riskovat. "Apelujeme na všechny, kteří se nedokáží vzdát svých koníčků, aby opravdu zvážili, jaké důsledky by jejich nezodpovědnost a bezohlednost mohla způsobit," dodal mluvčí Ivo Novák.

čtěte také:


(pac, tz-ino)
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Zdravotnická záchranná služba Královéhradeckého kraje