Středa

24. července 2024

Nyní

16°

Zítra

13°

Svátek má

Střet aut. Jeden řidič nedal přednost, druhý nebyl připoután

4. 3. 2020

Střet aut. Jeden řidič nedal přednost, druhý nebyl připoután 4 snímků
V Pražské ulici v Trutnově se v pondělí stala dopravní nehoda. Jednasedmdesátiletý řidič auta Škoda Fabia při odbočování vlevo nedal přednost protijedoucímu vozidlu Toyota Hilux řízeného nepřipoutaným osmadvacetiletým mužem a došlo ke střetu. Oba řidiči tak porušili zákon, každý však jiným způsobem.

Při bouračce nedošlo ke zranění osob. Přítomnost alkoholu byla u obou řidičů vyloučena dechovou zkouškou. Hmotná škoda na vozidlech byla předběžně vyčíslena na 280 tisíc korun. Řidičům byla uložena pokuta.

Pravdy o (ne)používání bezpečnostních pásů

• Pokud se nepřipoutáte, při nárazu vozu vaše tělo pokračuje stejnou rychlostí, jakou mělo vozidlo před nárazem, dokud nenarazí na čelní sklo, volant nebo airbagy (Newtonův zákon o setrvačnosti).

• Když se nepřipoutáte, ohrožujete sebe i své spolujezdce, při nárazu vozidla je můžete zabít svým vlastním tělem.

• Pokud máte ve vozidle airbag, musíte se poutat.  Airbag je doplňkový bezpečnostní systém. U nepřipoutaného pasažera může mít „vystřelený“ airbag devastující účinek.

• Na předním sedadle s airbagem nepřepravujte osobu menší 150 centimetrů. Airbag je totiž konstruován tak, že počítá s vyšší osobou. Nižším může při aktivaci způsobit vážná zranění v obličeji, v horším případě dokonce smrt zlomením vazu.

• Dítě přepravujte vždy v autosedačce. 

• Poutejte se i tehdy, když „je to jen kousek“.

(hyš, tz)
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Policie ČR