Čtvrtek

18. července 2024

Nyní

18°

Zítra

18°

Svátek má

Hradecký soud uznal vinnými všech 27 obžalovaných v kauze podvodů

16. 6. 2020

page.Name
Krajský soud v Hradci Králové v úterý v případu údajných dotačních podvodů uznal vinnými všech 27 obžalovaných fyzických a právnických osob. Dvěma lidem vyměřil po pěti letech vězení, 13 lidem uložil podmíněné tresty, padly také peněžité tresty a zákazy činností. Některé firmy, které byly jako "prázdné skořápky", soud zrušil, jiné dostaly zákaz čerpat po dobu několika let dotace. Tři obžalované lidi soud části obžaloby pro nedostatek důkazů zprostil. Rozsudek není pravomocný. Vyhlášení rozsudku se všichni obžalovaní nezúčastnili.

Podle soudu bylo na sedm vzdělávacích projektů neoprávněně čerpána dotace z operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Z rozsudku vyplynulo, že škoda přesahuje deset milionů korun, další jednání obžalovaných směřovalo ke škodě přesahující dva miliony korun.

Obžalovaní stanuli před soudem kvůli dotačnímu podvodu nebo poškozování zájmů EU z období 2012 až 2015. Podle spisu nedodrželi dotační podmínky a vykazovali fiktivní kurzy, například v gastronomii, v péči o seniory nebo při školení záchranářů. Kurzy se údajně neuskutečnily, případně v rozporu s dotačními podmínkami.

Obžaloba označila za hlavní obžalované a organizovanou skupinu tři fyzické osoby, z nichž jedna je po smrti, a dvě firmy - společnost Poradea a Česko-polskou akademii celoživotního vzdělávání. Těmto obžalovaným hrozilo až deset let vězení. Obžaloba za hlavního strůjce podvodů označila jednoho z těchto tří lidí, podnikatele, který je po smrti. Figuruje ve všech sedmi projektech. Obžaloba ho vinila z toho, že hrál roli zprostředkovatele a administrátora dotací a že přes nastrčené lidi vylákal dotace na školení. Ostatním obžalovaným hrozilo většinou až osm let vězení.

Nejpřísnější nepodmíněné tresty dostali Jitka Walterová a Jan Řezáč, plus peněžitý trest, obžalovaná 50 tisíc a obžalovaný 40 tisíc korun. Zároveň se zprošťující část výroku týkala těchto dvou obžalovaných a ještě jednoho.

Případ míří i do prostředí Horské služby ČR, tato organizace ale nepatří mezi hlavní obžalované. To platí i o obžalovaných současných či bývalých členech, dostali podmínky a peněžité tresty. Horská služba jako organizace dostala jediný, a to peněžitý trest 20 tisíc korun, dotaci již dříve vrátila.

TRESTY PRO LIDI Z HORSKÉ SLUŽBY

 Jiří Brožek, bývalý náčelník Horské služby ČR
- tříletá podmínka a peněžitý trest 30 tisíc korun

 Pavel Jirsa, současný náčelník Horské služby Krkonoše
- dvouletá podmínka a peněžitý trest 15 tisíc korun


Případ je značně rozsáhlý, spis má přes 20 tisíc stran a jen čtený rozsudek asi 160 stran. O rozsahu případu si mohli udělat představu lidé, kteří se dnes vyhlášení rozsudku účastnili. Čtení rozsudku trvalo předsedovi senátu Petru Mrákovi i s přestávkami několik hodin, začal po 8:30 a skončil odpoledne.

ČTK
Ilustrační foto: Miloš Šálek