Pondělí

27. května 2024

Nyní

15°

Zítra

14°

Svátek má

Prodával motocykl za 25 tisíc korun, přišel při tom o 280 tisíc

26. 6. 2020

page.Name
Dosud nevídaný internetový podvod vyšetřují zdejší kriminalisté. Důvěřivý muž totiž nepřišel o peníze při koupi zboží, jak bývá v podobných případech obvyklé, ale při prodeji.

Muž z Královédvorska nabízel přes internetový inzerát nabízel k prodeji motocykl za 25 tisíc korun. Zareagoval zahraniční zájemce, ozval se mu a prostřednictvím emailu spolu domlouvali podmínky obchodu. Jenže...

"Kupující, jako prakticky vždy v těchto případech, měl vymyšlenou legendu související s problematikou převodu peněz ze zahraničí. Z poškozeného měl následně takto vylákat na různých poplatcích téměř 280 tisíc korun," oznámil policejní mluvčí Lukáš Vincenc. Policisté případ šetří, pachateli hrozí za podvod hrozí až pětiletý trest odnětí svobody.

Obchodování přes internet může být pro méně obezřetné lidi riskantní. Podvodníci je už připravili o nemalé finanční částky. Například muže z Trutnovska, který chtěl v květnu koupit na inzerát Volkswagen Tiguan. Po emailové komunikaci poslal na bankovní účet zálohu v řádech tisíců euro. "Dle zprostředkovatelů došlo ke komplikacím při dopravě vozu z Německa, a tedy i na následný požadavek uhrazení druhé poloviny požadované částky. Tu zájemce v řádech tisíců euro odeslal," upozornil policejní mluvčí.

Další muž z našeho regionu sháněl 3D tiskárnu. Poptával ji na jednom internetovém portálu. Následně se mu dokonce ozval prodejce s konkrétní nabídkou. „Po dohodnutí prodeje muž uhradil vystavenou fakturu a částku pět tisíc korun zaplatit předem na bankovní účet,“ uvedl Vincenc. Objednané a zaplacené zboží už ale kupujícímu nedošlo.

"Zejména různé poplatky by měly být varovným signálem. Neposílejte své peníze podvodníkům a při obchodu na internetu buďte maximálně ostražití," zdůraznil policejní mluvčí Lukáš Vincenc.

Jenže podvodníci nemusí nic prodávat, a přesto dokáží přes internet vylákat z lidí peníze. Čtyřiašedesátiletá žena z Trutnovska uvěřila podvodníkovi, který se vydával za vojáka. Poškozené napsal, že přišel k velkému množství peněz, zhruba půl milionu amerických dolarů. Tvrdil, že je našel ve vybombardované vesnici. A také, že peníze by ženě rád zaslal, aby si je společně po návratu z mise mohli užít. ​Dotyčná mu uvěřila, a uhradila poplatky za údajné zaslání balíku s penězi - přes 470 tisíc korun.

  čtěte také:


Pavel Cajthaml

pavel@trutnovinky.cz
Ilustrační foto: Miloš Šálek