Úterý

21. května 2024

Nyní

19°

Zítra

16°

Svátek má

Soud začne v září řešit i kvůli dotacím tzv. krkonošskou kauzu

8. 6. 2020

page.Name
Krajský soud v Hradci Králové by měl 7. září začít projednávat takzvanou krkonošskou kauzu. ČTK to dnes řekl mluvčí soudu Jan Kulhánek. Obžaloba byla podána pro trestné činy dotačního podvodu, poškození finančních zájmů EU, poškození a ohrožení životního prostředí a zneužití pravomoci úřední osoby.

Krkonošská kauza se vztahuje především k městu Pec pod Sněžkou a území svěřenému do péče Správy KRNAP. U soudu se bude zodpovídat osm fyzických a jedna právnická osoba.

"Hlavní líčení bylo nařízeno na termín 7. až 11. září 2020," řekl ČTK Kulhánek. Případem by se měl zabývat senát pod vedením předsedy Petra Mráky.

Mezi obžalovanými je také starosta Pece Alan Tomášek, bývalý ředitel Krkonošského národního parku (KRNAP) Jan Hřebačka nebo společnost SIVIA CZ, a.s. se sídlem v Peci pod Sněžkou.

Obžaloba je podaná pro dva skutky, první se týká projektu Herní krajiny Pecka a druhý úložiště zeminy. V prvním případě jde o podezření o pokus dotačního podvodu v souběhu s poškozením finančních zájmů EU a zneužití pravomoci úřední osoby.

Druhý skutek se týká také zneužití pravomoci úřední osoby a navíc přečinu poškození a ohrožení životního prostředí. V případě dokonání prvního skutku mohla vzniknout škoda přes 30 milionů korun, v souvislosti s dotacemi škoda ale nevznikla. U druhého skutku není případná škoda předmětem trestního řízení. Některým obviněným hrozí až 12 let vězení.

ČTK
Ilustrační foto: Miloš Šálek