Pátek

24. května 2024

Nyní

12°

Zítra

12°

Svátek má

Vykradačům dodávek přičetli kriminalisté další loupeže

17. 6. 2020

page.Name
Ne devět, ale osmnáct krádeží nářadí ze zaparkovaných aut mají na svědomí dva cizinci ve věku 39 a 43 let. Vyplývá to z nejnovějšího policejního šetření propracovaných a několik měsíců se opakujících loupeží.

Do začátku února se povedlo policii objasnit devět krádeží, při kterých zloději přijeli na vytipované místo, odcizili nářadí za desítky tisíc korun a zmizeli zpět ve své zemi. Neustále přitom měnili místa. „V několika vlnách měli opakovaně krást v různých místech Královéhradeckého kraje nářadí z dodávkových vozů. Jednalo se například o vrtačky, aku šroubováky, bourací kladiva a podobně,“ oznámila tehdy policejní mluvčí Magdaléna Vlčková.

Pak je ale na Trutnovsku zadržela krajská zásahová jednotka a Okresní soud v Trutnově je následně poslal do vazby. „Oba cizinci jsou trestně stíhaní za krádeže, kterých se měli za poslední období dopouštět na různých místech našeho kraje, přičemž škoda, kterou svým jednáním na dnes již objasněných případech způsobili, dosahuje částky několika set tisíc korun. Minimálně v jednom ze skutků se škoda vyšplhala až na částku kolem 100 tisíc korun,“ upřesnila v únoru Vlčková.

Jenže kriminalisté měli už v únoru určité indicie o tom, že oba muži mají pravděpodobně na svědomí ještě další případy. A další vyšetřování ukázalo se, že cizinci kradli ještě na dalších devíti místech. "Podle našich závěrů mají tedy muži na svědomí celkem 18 skutků, kterých se měli dopouštět postupně od června loňského roku do letošního února," upozornila Vlčková.

Škodu, kterou oba zloději způsobili, se přehoupla přes půl milionu korun. "V případě uznání viny jim hrozí trest až do výše osmi let odnětí svobody," řekla policejní mluvčí.

Zloději úřadovali po celém hradeckém kraji. I když ne vždy úspěšně. Například v sobotu 25. ledna v šest ráno sice vzali ze zaparkovaného auta v Trutnově elektrické nářadí ze zhruba sto tisíc korun. Majitel to ale zjistil včas a zavolal policii. I proto se zřejmě našlo nářadí ukryté u nedaleké autobusové zastávky.

Další krádeže se odehrály první únorový víkend na Rychnovsku. V prvním případě s nářadím zmizel ze stavby i pracovní vozík, nouzová světla či gola sada nástrčných klíčů a hlavic. Ve druhém zmizelo stavební nářadí hned ze tří dodávek v Potštejně. Škoda vždy přesáhla desítky tisíc korun.

„Odhalení této trestné činnosti, v níž se vyskytuje i mezinárodní prvek, bylo pro kriminalisty velice obtížné. Trestnou činnost páchali cizinci nepravidelně a počínali si velice sofistikovaně. I přesto však nakonec uvízli v policejní síti,“ sdělila Vlčková.

Majitelům vozidel, kteří v nákladových prostorách zanechávají věci jako například nářadí či materiál, často i v hodnotě několika desítek tisíc korun, policisté radí, aby svá auta parkovali pokud možno na zabezpečených místech. „Například pod kamerovými systémy, v garážích, na oplocených či hlídaných areálech a parkovištích. U zaparkovaných vozidel totiž platí víc, než jindy, že příležitost dělá zloděje,“ dodala policejní mluvčí Magdaléna Vlčková.

(pac, tz-mvl)
pavel@trutnovinky.cz
Foto a Video: Policie ČR