Neděle

19. května 2024

Nyní

17°

Zítra

20°

Svátek má

Za tragickou srážkou větroňů u Trutnova byla nepozornost pilotů

8. 6. 2020

page.Name
Příčinou tragické srážky dvou větroňů loni 13. srpna u Trutnova zřejmě byla nepozornost pilotů. Jednoho z nich mohlo také oslnit slunce. Při srážce zahynul třiasedmdesátiletý pilot větroně, který se zřítil na zem. Druhému pilotovi, kterému bylo také 73 let, se s poničeným strojem podařilo přistát. Vyplývá to ze závěrečné zprávy Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod, kterou má ČTK k dispozici.

Piloti obou kluzáků byli účastníky 18. ročníku mezinárodního závodu historických kluzáků HOP 2019, který pořádal Aeroklub Hronov na letišti ve Velkém Poříčí na Náchodsku.

Kluzáky se srazily v momentě, kdy pilot jednoho kroužil ve výstupném proudu a pilot druhého kluzáku chtěl nalétnout do uvažovaného výstupného proudu před sebou. K zemi se zřítil a zahynul pilot kluzáku, který již ve stoupavém proudu vzduchu kroužil.

"Příčinou letecké nehody bylo nesprávné rozdělení pozornosti pilotů během letu," konstatovali vyšetřovatelé. Pilot zříceného kluzáku podle nich s velkou pravděpodobností mohl být oslněn sluncem, které mohlo omezit jeho schopnost včas zpozorovat druhý kluzák.

Vyšetřovatelé také zjistili, že pilot zříceného větroně neměl v době letu platnou zdravotní prohlídku, a proto "nemohl využívat práva vyplývající z průkazu pilota". Zdravotní stav pilota však podle vyšetřovatelů nebyl příčinou nehody. Stejně tak jím nebylo počasí ani technická závada.Pilot, který srážku přežil, při příletu k Trutnovu podle vyšetřovatelů vyhodnotil, že se dva kluzáky na stejné hladině nacházejí v rozdílných stoupavých proudech. "Podle jejich poloh pokračoval v letu a posléze upravil dráhu letu s úmyslem nalétnout uvažovaný stoupavý proud před sebou. V době, kdy zahájil zatáčku, ztratil z dohledu kluzák kroužící v blízkosti vlevo od něj," uvedli. Absence přesnějších údajů o letu kluzáků podle vyšetřovatelů neumožňuje jednoznačně určit, zda nebezpečí střetu pilot později zříceného kluzáku rozpoznal a reagoval ve snaze o vyhnutí se kolizi.

Větroň se zřítil do kukuřičného pole vlevo od výpadovky na Pec pod Sněžkou. Pád letounu obyvatele z okolí neohrozil. Pátrání po zříceném letadle ve vzrostlém kukuřičném poli nebylo snadné. Do pátrací akce se zapojily tři jednotky hasičů. "Pomohli také piloti z dalších větroňů, kteří v pořádku přistáli v okolí nehody, i posádka vrtulníku letecké záchranné služby," uvedli tehdy hasiči.

ČTK
Foto: Policie ČR