Čtvrtek

20. června 2024

Nyní

11°

Zítra

18°

Svátek má

Někdo záměrně ničí vzrostlý jasan, škoda je 220 tisíc korun, hlásí město

9. 7. 2020

Někdo záměrně ničí vzrostlý jasan, škoda je 220 tisíc korun, hlásí město 0 snímků
Vzrostlý jasan v Horním Starém Městě někdo záměrně ničí. Poškození je velmi vážné, uzdravení je téměř vyloučené. Škoda se podle odborníků vyšplhala na 220 tisíc korun. Radní se rozhodli podat kvůli tomu trestní oznámení na neznámého pachatele.

Dvanáct metrů vysoký jasan ztepilý roste v Mladobucké ulici. „V roce 2018 jsme na tento strom pořídili znalecký posudek, který zhodnotil jeho stav jako nadprůměrně dobrý s vysokou biologickou i společenskou funkčností,“ řekl trutnovský starosta Ivan Adamec. Hodnota stromu před dvěma lety činila téměř 260 tisíc korun.

Letos radnice obdržela žádost o pokácení stromu podaný majitelkou pozemku, kam zasahuje jeho kořenový systém. Město proto nechalo vypracovat nový znalecký posudek. Výsledek byl šokující. "Bohužel jsme zjistili, že stav jasanu se za poslední dva roky radikálně změnil. Ze dvou třetin odumřela koruna, má nažloutlé až bělostné listy a jeho vitální funkce jsou těžce narušeny. Znalec potvrdil, že jej někdo záměrně chemicky ničí arboricidem či herbicidem a stav stromu je nezvratný,“ upozornil Adamec.

„Pokud bychom se bavili o hmotné škodě, hodnota jasanu dle posudku klesla o téměř 220 tisíc korun, ovšem škoda z hlediska životního prostředí je nevyčíslitelná,“ uvedl starosta. Město proto přistoupilo k podání trestního oznámení.

Pokud policii pachatele najde, hrozí mu trestní stíhání za poškozování cizí věci s možným trestem odnětí svobody až na jeden rok. „O zeleň pečujeme jako řádný hospodář a rozhodně si nenecháme líbit, když se někdo uchýlí k tak zavrženíhodnému chování. Podaří-li se pachatele dopadnout, doufáme, že trest bude dostatečnou výstrahou pro podobně smýšlející osoby. Je v našem zájmu přírodu chránit,“ dodal trutnovský starosta Ivan Adamec.

(pac, tz-mde)
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Pavel Cajthaml