Úterý

25. června 2024

Nyní

21°

Zítra

26°

Svátek má

Uvěřila příběhu „vojáka“. Poslala mu téměř půl milionu korun

22. 4. 2020

page.Name
Žena a voják. Bylo by to zdánlivě obyčejné seznámení dvou lidí na internetu. Jenže. Ukázalo se, že dotyčný nebyl voják, ale podvodník s propracovanou fintou, jak okrást důvěřivou ženu. V nenávratnu je přes 470 tisíc korun.
Podvod ohlásila čtyřiašedesátiletá žena z Trutnovska včera. Přes sociální sítě se seznámila s člověkem, který se vydával za vojáka. Měl údajně působit na zahraniční misi v Afghánistánu. „Neznámý pachatel s ženou udržoval poměrně intenzivní komunikaci po dobu několika týdnů. Zpočátku si psali jen přes sociální síť, potom přešli na komunikaci prostřednictvím mobilní aplikace,“ uvedla policejní mluvčí Eliška Majerová.

„Voják“ poškozené napsal, že přišel k velkému množství peněz , zhruba půl milionu amerických dolarů. Tvrdil, že je našel ve vybombardované vesnici. A také, že peníze by ženě rád zaslal, aby si je společně po návratu z mise mohli užít. ​

Dotyčná mu uvěřila, a uhradila poplatky za údajné zaslání balíku s penězi. „Peníze měly být do České republiky distribuovány pomocí přepravní společnosti, které žena za různé poplatky zaslala přes 470 tisíc korun,“ upřesnila policejní mluvčí.

Případ není ojedinělý. Podobný ohlásila jiná žena z Trutnovska už před dvěma měsíci. Odehrál se podle stejného scénáře, pouze škoda byla nižší - jen 7 tisíc korun. I tehdy se ale ukázalo, že podvodník postupoval sofistikovaným způsobem. Díky promyšleným legendám získal důvěru ženy, a nakonec ji přesvědčil, aby mu poslala peníze.

Pachatelé si oběti vybírají podle profilů na internetu. „Snaží se oslovit muže i ženy pod záminkou seznámení. Využívají internetových služeb, které znemožňují identifikaci pachatele. Společným znakem těchto Američanů, vojáků, vojenských doktorů, inženýrů´ bývá špatná čeština z důvodu strojového překladu. Chtějí se seznámit a přestěhovat do Čech,“ upřesnila Majerová.

Proto by lidé při komunikaci ve virtuálním prostředí měli být velice ostražití a žádosti o přátelství by měli odmítat. „A pokud na přátelství přistoupí, aby virtuálnímu příteli v žádném případě neposílaly žádné peníze!“ dodala policejní mluvčí Eliška Majerová.

(pac, tz-ema)
pavel@trutnovinky.cz
Ilustrační foto: Miloš Šálek