Pátek

14. června 2024

Nyní

Zítra

12°

Svátek má

Muži si nelegálně sehnali trhavinu, kvůli hledání drahokamů

27. 5. 2020

Muži si nelegálně sehnali trhavinu, kvůli hledání drahokamů 0 snímků
Krádež trhaviny, její nelegální distribuce a držení bez příslušného povolení, neodborná manipulace s ní a rizikové uskladnění. To jsou všechno pojmy, které se objevují v nezvyklém kriminálním případu. Čtyři muži z Trutnovska a Liberecka ukradli desítky kilogramů výbušniny. Používali ji k nepovoleným odstřelům při hledání drahokamů.
Průběh případu se dá stručně popsat asi  následovně: Jeden muž třaskavinu kradl a distribuoval, všichni ji drželi nelegálně. Měli sice k výbušninám blízko, protože pracovali v kamenolomu, ale k jejímu držení neměli oprávnění. Na předem vytipovaných místech trhavinou odpalovali kameny a z nich pak vysbírávali vzácné minerály.

Kriminalisté už muže dopadli, našli u nich desítky kilogramů trhavin. Policejní komisař proti nim zahájil trestní stíhání a obvinil je ze zločinu nedovolené ozbrojování. ​

Prvnímu z nich, 36letému muži, kladou policisté za vinu, že si od roku 2015 nezákonně opatřil nejméně 16,5 kilogramů plastické trhaviny a 35 kilogramů průmyslové trhaviny Perunit společně s rozbuškami. Přístup k nim měl díky své profesi v kamenolomech. "Trhavinu následně odvážel do místa svého bydliště, kde ji skladoval v garážích a ve svém bytě," upozornil policejní mluvčí Lukáš Vincenc.

Trhavinu včetně rozbušek následně distribuoval dalším třem mužům se stejnými zájmy ve věku 48, 39 a 35 let. Všichni nelegálně získané výbušniny přechovávali a používali na celém území České republiky k nelegálním odstřelům při hledání polodrahokamů a vzácných minerálů. ​

Kriminalisté provedli u zadržených domovní prohlídky bytových i nebytových prostor a aut. Nejen v hradeckém kraji, ale také Libereckém a Středočeském. Při nich zajistili téměř 4 kilogramy plastické trhaviny, 35 kilogramů sypké průmyslové trhaviny a na tři desítky rozbušek.

"První z mužů navíc nelegálně přechovával brokovnici, policisté ji u něj zajistili téměř s dvaceti náboji. Při dalším šetření ještě vyplynulo, že si měl opatřit starý minometný granát a ten schovat v jednom z kamenolomů ve Středočeském kraji, kam ho převezl na svém motocyklu," upřesnil Vincenc.

Při výslechu kriminalistům prozradil, kde granát schoval. Na místo okamžitě vyjel pyrotechnik a přímo na místě ho odstřelil. "Vyhodnotil, že technický stav granátu je špatný. Muž tak při převozu granátu a manipulaci s ním poměrně riskoval," oznámil Vincenc.

Podle policistů bylo riziko ohrožení zdraví a života obyvatel při nelegální činnosti čtveřice mužů až příliš vysoké. Při zásahu a domovních prohlídkách pak byli v ohrožení i policisté.

„Zásah byl proveden ve velice krátkém čase, s maximálním důrazem na bezpečnost pro veřejnost nacházející se v okolí. Příprava a samotná realizace zásahu s takto nebezpečným materiálem vyžaduje pro policisty vždy notnou dávku profesionality, předvídání a obezřetnosti. V daném okamžiku na sebe přebírají velkou dávku odpovědnosti,“ vysvětlil trutnovský policejní ředitel Pavel Škandera.

Kriminalisté nyní prověřují, zda se muži kromě nedovoleného ozbrojování nedopustili ještě trestného činu obecného ohrožení. "Vzhledem k velkému množství a neodbornému způsobu přechovávaní trhaviny, kterou například delší dobu nechali v autě v obydlené oblasti, mohlo za určitých podmínek dojít k iniciaci. U jednoho z obviněných pyrotechnik navíc zajistil plastickou trhavinu v rizikovém stavu a její zajištění tak přišlo v nejvyšší čas," dodal policejní mluvčí Lukáš Vincenc.

Muži jsou stíháni na svobodě. V případě odsouzení jim hrozí až osm let vězení.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Policie ČR