Středa

24. července 2024

Nyní

16°

Zítra

13°

Svátek má

Podvod na internetu: Kupující nemá auto ani peníze

27. 5. 2020

page.Name
Tři podobné podvody nyní vyšetřují kriminalisté. Důvěřivci při nich přišli o desetitisíce korun, když se nechali oklamat při nákupech aut na internetu.
Jeden z podvodů se stal zájemci z Trutnovska. Na webovém portálu zareagoval počátkem května na inzerát s Volkswagenem Tiguan. Po emailové komunikaci poslal na bankovní účet zálohu v řádech tisíců euro. "Dle zprostředkovatelů došlo ke komplikacím při dopravě vozu z Německa, a tedy i na následný požadavek uhrazení druhé poloviny požadované částky. Tu zájemce v řádech tisíců euro odeslal," řekla policejní mluvčí Alena Kacálková.

Po zaplacení celé požadované sumy se stal kontakt s prodávajícím i přepravní společností náhle a trvale nefunkční.​ Podobně jako u zákaznice z Náchodska, který si chtěla v dubnu pořídit Land Rover. "Pachatel vystupující zřejmě pod nepravým jménem v pěti případech vylákal pod smyšlenými záminkami plateb pro zprostředkovatele prodeje z kupující částku v řádech deseti tisíců korun. Platby probíhaly prostřednictvím bitcoinových portálů," upozornila Kacálková.

Kupující neobdržela auto, ani se jí nevrátily peníze. Stejně jako zájemci z Rychnovska, který si počátkem května na internetu vyhlédl Škodu Superb. S prodávajícím i přepravní společností, která měla vůz doručit, komunikoval e-mailem a přes whatsapp. Nejprve zaplatil zálohu a kurzovné. "Později, kvůli údajně vzniklým komplikacím při přepravě z Německa, měl doplatit i zbývající částku za auto v řádech deseti tisíců korun," upřesnila Kacálková.

Doplatek předem poškozený odmítl uhradit a přestože mu přepravce oznámil, že už uhrazenou zálohu za superb posílá zpět, poškozenému doposud nepřišla. Kontakt na prodávajícího i dopravce přestal být poté aktivní.​

Ve všech třech případech se doposud neznámí pachatelé přečinu podvodu dopustili za nouzového stavu, hrozí jim tedy až osmiletý nepodmíněný trest.

(pac, tz-kac)
pavel@trutnovinky.cz
Ilustrační foto: Miloš Šálek