Pondělí

12. dubna 2021

Nyní

Zítra

Svátek má

Ani spodní prádlo nebo noční útěk lesem na inlinech nepomohly

22. 1. 2020

Ani spodní prádlo nebo noční útěk lesem na inlinech nepomohly 9 snímků
Pašeráků neubývá, takže celníci měli i v loňském roce hodně napilno. A mnohdy zažili i kuriózní způsoby, jakými se pachatelé snažili přepravit k nám nelegální látky.

Při zveřejnění bilanční tiskové zprávy za rok 2019 to připomněla mluvčí celníků Jitka Fajstavrová. Podle ní loni celníci v kraji odhalili téměř 13 tisíc tablet léků zneužívaných k výrobě drog, 160 gramů amfetaminu, 83 gramů heroinu, 25 gramů hašiše, 10 gramů kokainu a 780 gramů marihuany.

„Pašeráci se je snažili ukrýt například v kapuci u bundy, ve spodním prádle v oblasti genitálií, jeden z nich s nimi prchal v noci v lese na kolečkových bruslích nebo při jiné honičce zajel osobním automobilem do lesní struhy,“ připomněla.

Celníci kontrolovali nejen osobní nebo nákladní auta, ale i cestující v autobusech mířících z Polska do České republiky nebo účastníky hudebních festivalů. „Velkou měrou se na úspěšných záchytech podíleli také služební psi speciálně vycvičení na vyhledávání omamných a psychotropních látek,“ upozornila Fajstavrová.

Při 129 kontrolách hazardních her odhalili čtyři nelegální herny a zadrželi 21 herních zařízení. „125 kontrol provedli v legálních hernách a kasinech, kde zaznamenali 72 porušení právních předpisů. V meziročním srovnání se jedná o 350% nárůst,“ zdůraznila mluvčí.

Při 503 kontrolách dodržování zákona o evidenci tržeb zjistili celníci 95 porušení. Ve stavebnictví, průmyslové výrobě, zemědělství a dalších odvětvích zkontrolovali 196 cizinců, přičemž 78 z nich u nás pracovalo bez platného pracovního povolení nebo v rozporu s ním. „64 občanů pocházelo z Ukrajiny. Dva z nich například regulovali dopravu během rekonstrukce vozovky u obce Sadová,“ uvedla Fajstavrová.

Celníci zaznamenali nezákonné přepravy u více než 383 kilogramů vepřového, hovězího či drůbežího masa, 15 tisíc 506 kilogramů sýrů, 1158 kilogramů ryb, 19 tisíc 440 vajec a 13 472 kilogramů másla.

Zajistili také více než 6 tisíc výrobků pro podezření z porušení práv k ochranným známkám nebo průmyslovým vzorům (o 4,5 tisíce více než v roce 2018). Škoda, která by byla majitelům práv duševního vlastnictví způsobená prodejem takového zboží, by dosahovala částky téměř 8,5 milionu korun.

„Mezi nejčastěji zajištěnými komoditami byly součásti a technické příslušenství mobilních telefonů a obuv. Například nabíječky, datové kabely, sluchátka, displeje, silikonové kryty, obaly na mobilní telefony a ipady, baterie a náhradní díly označené ochrannou známkou společnosti Apple zajistili v září v rámci akce „Worm" v předem vytipovaných provozovnách v Hradci Králové a v Náchodě,“ dodala mluvčí celníků.

(pac, tz-faj)
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Celní úřad Královéhradeckého kraje