Neděle

14. dubna 2024

Nyní

12°

Zítra

Svátek má

Ani spodní prádlo nebo noční útěk lesem na inlinech nepomohly

22. 1. 2020

Ani spodní prádlo nebo noční útěk lesem na inlinech nepomohly 0 snímků
Pašeráků neubývá, takže celníci měli i v loňském roce hodně napilno. A mnohdy zažili i kuriózní způsoby, jakými se pachatelé snažili přepravit k nám nelegální látky.

Při zveřejnění bilanční tiskové zprávy za rok 2019 to připomněla mluvčí celníků Jitka Fajstavrová. Podle ní loni celníci v kraji odhalili téměř 13 tisíc tablet léků zneužívaných k výrobě drog, 160 gramů amfetaminu, 83 gramů heroinu, 25 gramů hašiše, 10 gramů kokainu a 780 gramů marihuany.

„Pašeráci se je snažili ukrýt například v kapuci u bundy, ve spodním prádle v oblasti genitálií, jeden z nich s nimi prchal v noci v lese na kolečkových bruslích nebo při jiné honičce zajel osobním automobilem do lesní struhy,“ připomněla.

Celníci kontrolovali nejen osobní nebo nákladní auta, ale i cestující v autobusech mířících z Polska do České republiky nebo účastníky hudebních festivalů. „Velkou měrou se na úspěšných záchytech podíleli také služební psi speciálně vycvičení na vyhledávání omamných a psychotropních látek,“ upozornila Fajstavrová.

Při 129 kontrolách hazardních her odhalili čtyři nelegální herny a zadrželi 21 herních zařízení. „125 kontrol provedli v legálních hernách a kasinech, kde zaznamenali 72 porušení právních předpisů. V meziročním srovnání se jedná o 350% nárůst,“ zdůraznila mluvčí.

Při 503 kontrolách dodržování zákona o evidenci tržeb zjistili celníci 95 porušení. Ve stavebnictví, průmyslové výrobě, zemědělství a dalších odvětvích zkontrolovali 196 cizinců, přičemž 78 z nich u nás pracovalo bez platného pracovního povolení nebo v rozporu s ním. „64 občanů pocházelo z Ukrajiny. Dva z nich například regulovali dopravu během rekonstrukce vozovky u obce Sadová,“ uvedla Fajstavrová.

Celníci zaznamenali nezákonné přepravy u více než 383 kilogramů vepřového, hovězího či drůbežího masa, 15 tisíc 506 kilogramů sýrů, 1158 kilogramů ryb, 19 tisíc 440 vajec a 13 472 kilogramů másla.

Zajistili také více než 6 tisíc výrobků pro podezření z porušení práv k ochranným známkám nebo průmyslovým vzorům (o 4,5 tisíce více než v roce 2018). Škoda, která by byla majitelům práv duševního vlastnictví způsobená prodejem takového zboží, by dosahovala částky téměř 8,5 milionu korun.

„Mezi nejčastěji zajištěnými komoditami byly součásti a technické příslušenství mobilních telefonů a obuv. Například nabíječky, datové kabely, sluchátka, displeje, silikonové kryty, obaly na mobilní telefony a ipady, baterie a náhradní díly označené ochrannou známkou společnosti Apple zajistili v září v rámci akce „Worm" v předem vytipovaných provozovnách v Hradci Králové a v Náchodě,“ dodala mluvčí celníků.

(pac, tz-faj)
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Celní úřad Královéhradeckého kraje